Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


YERLİ VE MİLLÎ BİR ESNAF TEŞKİLATI: AHİLİK
Anadolu’nun sosyal, siyasi ve iktisadi hayatını derinde etkileyen, Anadolu’nun vatanlaşmasında ve Osmanlı Devleti’nin kurulmasında da büyük rol oynayan Ahiliğin oluşumundaki etkenler hala tartışılan konulardır. Ahiliğin kaynağını fütüvvet teşkilatına bağlayanlar olduğu gibi, lonca teşkilatına bağlayanlar da vardır. Ancak Ahilik, her iki kurumdan da etkilenmesine rağmen, kaynağını tamamen eski Türk gelenek ve göreneklerinden alarak Anadolu’da hayatiyet bulan yerli ve millî bir kurumdur. Bu makalede ahilik teşkilatının fütüvvet ve lonca teşkilatıyla olan benzer ve farklı yönleri incelenerek bu konuya açıklık getirilmeye çalışılacaktır.

Keywords
Ahi, Ahilik, Ahi Evren, Lonca, Fütüvvet

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri