Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


HABER MEDYASINDA İLGİ ÇEKME UNSURU OLARAK KULLANILAN "GİZEM" UNSURU: ÇORUM MEZARLIĞINDAKİ "GİZEMLİ" KIZ HABERİ ÖRNEĞİ
Haber medyasının görevi en yalın ifadesi ile okur/izler kitleyi bilgilendirmek, toplum genelini ilgilendiren, kamu yararı olan konularda olabildiğince tarafsız ve sade bir dil ile konuyu aktarmaktır. Haberin gerçeklik bağlamından kopartılması, konuya ilaveler yapılması veya bazı kısımlarının "görülmemesi", konuda değişiklikler yapılması meslek ilkelerine ve etiğine tamamen aykırı uygulamalardır. Haber medyasının meslek ilkelerine uymayan haber yapma nedenlerinin başında medya kurumlarının sahiplik yapısından kaynaklanan ticari öncelikler gelmektedir. Çapraz tekelleşme yapısının bir unsuru olan medyada haber artık bir "ürün"; okur ise "müşteri" olarak yeniden tanımlanmıştır. Bu durumda haber medyasının var oluş nedeni "bilgi vermek"ten önce "ilgi çekmek" haline gelmiştir. Okur/izler kitlenin ilgisinin çekilmesi, reklam-ilan verenlerin ilgisinin çekilmesi anlamına gelmektedir ve bu doğrultuda meslek ilkelerinden ödün vermek olağan kabul edilmektedir. İlgi çekme yöntemlerinden biri de "gizem-gizemli", "sır", "esrarlı-esrarengiz" gibi sözcüklerle okura "gerçek üstü" bir içerik sunulacağı vaat edilmektedir. Gerçekte son derece sıradan olan, hatta haber değeri bile taşımayan bir konu, ilgi çekici şekilde çerçevelenerek sunulmakta ve okur/izler kitle reklam/ilan/reyting radarına çekilmektedir. Bu araştırmada 2018 yılı Mayıs ayı içerisinde Çorum'da mezarlıkta 4 gün üst üste bir mezarın başına giderek ağlayan kız haberi ele alınmıştır. İncelemede içerik analizi ve çerçeveleme analizi kullanılmıştır. Haberin başlık, alt-üst başlık, spot ve fotoğraf kullanım biçimleri ile nasıl çerçevelendiği ve konunun okura nasıl sunulduğu tespit edilecektir. Okur/izler kitlenin ilgisini çekmek için gerçeklik bağlamından uzaklaşarak "Gizem" unsuru ile haberin ürün haline gelişi ortaya konulacaktır.

Keywords
Medya, etik, gizem, gizemli, reklam, simulakr, hakikat sonrası

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri