Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


İZNİK ÇİNİLERİNDE KULLANILAN SERBEST BOŞLUK DOLDURMA MOTİFLERİ VE YENİ MOTİF ÖNERİSİ OLARAK KELEBEK
Geleneksel Türk sanatları kapsamında, malzemesi pişmiş toprak olan çinilerden yola çıkarak yapılan günümüz üretimlerinde, yeni motif kullanma isteği, gerekliliği oluşmuştur. Yeni motif arayışları sırasında, çevrede görülen çeşitli hammaddelerle üretilmiş eşyada karşılaşılan kelebek motifi, ilk olarak 2006 yılında “geleneksel Türk seramiğine yenilikçi bir bakış” başlıklı kişisel sergide, ‘helezoni tuğrakeş üslubu’ arasına, helezon döngüsü içerisine dahil edilerek, kullanılabilir bir çanağa yerleştirilmiştir ve ‘eğer beğenilirse satılır’ diye düşünülmüştür. Sonraki zamanda ise kolay uygulanabilirliği ve uygulatabilirliği fark edilerek, popüler olan sıraltı İznik çinileri renkleri ve motifleri ile oluşturulan kompozisyonlarda dolu- boş ve renk dengesini sağlamak amaçlı boşluk doldurma motifi olarak uygulanmış ve uygulatılmıştır. Bu çalışmada, Osmanlı Dönemi fritli çamur ile üretilen ‘İznik çinileri’ renklerinde kullanılabilecek motif olarak önerilen kelebek motifinin kompozisyondaki diğer motiflerle bağlantısız olarak kullanılması nedeni ile Osmanlı Dönemi fritli çamur ile üretilen kullanım ve mimari seramikler olan ‘İznik çinileri’ nde yer alan bağlantısız, serbest boşluk doldurma motifleri örneklenerek, kısaca tespitler belirtilecektir. Kelebek motifinin kanaviçesi de denilebilecek pratik, temel çizimi ve bugüne kadarki kelebek motifi kullanımı, öğrencilerin örnekleri ile beraber aktarılacaktır.

Keywords
çini, kelebek, modern çini, çini kelebek, İznik çini, dolgu motifi, boşluk doldurma motifi, çini motif, çini desen, çini kompozisyon

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri