Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


DOĞUM TRAVMASI VE TASARIM CANAVARINA DÖNÜŞÜM
İsviçre’de dünyaya gelmis olan Hans Rudolph Giger plastik sanatlar ve sinema tarihinin harika çocuğu olarak adını tarihe yazmış bir sanatçıdır. Herşeyden önce iyi bir ressam, harika bir tasarımcı ve sıradışı bir heykeltıraş olan Giger’in doğuştan – hatta doğum öncesinden– gelen kendine has biyomekanik tarzı seyircisini genel olarak şaşırtmıştır. Sanatçı, sadece plastik sanatlar ve sinema ile sınırlı kalmayan meraklı mizacı sayesinde, doğum öncesi dönem ve bu dönemin öncesinde gelişen cinsel birlikteliğe kadarki eylemler zinciri üzerine ciddi psikolojik araştırmalar yapmış ve önemli saptamalarda bulunmuştur. Kendi kabuslarının ve rahatsız edici fantezilerin kaynağını ararken, biyolojik doğum travmasının olağanüstü psikolojik önemini keşfetmiştir. Giger insanın doğum öncesinde yaşamak zorunda kaldığı bir takım deneyimlerin insan bilinç altını derinden şekillendirdiğini iddia etmiş ve kendisinin de bu duruma maruz kaldığını belirtmiştir. Sanatçı; doğum, ölüm, cinsellik, teknoloji ve endüstrileşmenin yaratacağı tahribat üzerine çalışmalarını sürdürmüştür. Bu araştırma tarihsel yöntem tekniği kullanılarak oluşturulmuştur. Çalışmanın amacı; Giger’in tasarımlarının ortaya çıkmasını sağlayan durumları tespit etmektir.

Keywords
Giger, Doğum Travması, Kabus, Yaratık, Tasarım, Sanat.

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri