Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


TÜRK BANKACILIK SEKTÖRÜNDE KREDİ RİSKİNİN İÇSEL BELİRLEYİCİLERİ
Bu çalışmanın temel amacı, 2005Ç1-2018Ç3 döneminde Türk bankacılık sektöründe faaliyet gösteren mevduat bankalarının kredi riskini etkileyen iç faktörleri belirlemektir.Gerçekleştirilen panel veri regresyon analizi sonucunda ulaşılan bulgular sermaye yeterliliği oranı, özel karşılıklar, faiz dışı gelirler, likidite riski, etkinsizlik oranı ve aktif karlılığı gibi bankaya özgü değişkenlerin mevduat bankalarının kredi riskinin önemli belirleyicileri olduğunu göstermektedir. Daha açık bir ifadeyle, takibe düşen krediler oranı ile ölçülen kredi riski değişkeni sermaye yeterliliği oranı faiz dışı gelirler, likidite riski ve aktif karlılığı gibiiçsel değişkenlerden olumsuz yönde etkilenirken, etkinsizlik oranı ve özel karşılıklar gibi içsel değişkenlerdenolumlu yönde etkilenmektedir.

Keywords
Kredi Riski, Mevduat Bankaları, Panel Veri Analizi, İçsel Faktörler, Türkiye

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri