Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


DENİZ HUKUKU BAĞLAMINDA DEVLETLERİN ÜLKE DIŞINDAKİ VATANDAŞLARINI KORUMAK İÇİN KUVVET KULLANIMI
Devletlerin vatandaşlarını korumak/kurtarmak için ülke dışında kuvvet kullanımı, devletin bir başka ülkede ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalan vatandaşlarını kurtarmak için, ülkesi dışında kuvvet kullanmasını ifade eden bir mefhumdur. Bu mefhumun karada vuku bulan önde gelen örneği 1976 tarihli Entebbe Olayı’dır. Bir başka devletin kara ülkesinde veya karasularında vatandaşlarını korumak/kurtarmak amaçlı kuvvet kullanımına giden devletler, o devletin ülkesel egemenliği ile karşılaşır ve burada bir devletin “ülkesel egemenliği” ile diğer devletin “vatandaşlarının hayatı” çatışır. Hiçbir devletin egemenliğinin söz konusu olmadığı Kuzey Buz Denizi, Antarktika veya açık deniz gibi alanlarda bu türden bir çatışma mevzubahis değildir. Bu alanlarda da Birleşmiş Milletler Antlaşması madde 2/4’te düzenlenen genel kuvvet kullanma yasağı devreye girer ancak bu hükümde tüm devletlerin bir başka devletin toprak bütünlüğüne ya da siyasal bağımsızlığına karşı kuvvet kullanma tehdidi veya kuvvet kullanmaktan kaçınmakla yükümlü oldukları belirtilmiştir. Hiçbir devletin egemenliğinin söz konusu olmadığı alanlarda toprak bütünlüğü kavramı anlam bulamadığı için bu türden alanlarda vatandaşların korunması/kurtarılması için kuvvet kullanılması durumunda bunun kuvvet kullanma yasağına dahil olup olmadığı gibi bir soru akla gelmektedir.

Keywords
vatandaşların korunması için kuvvet kullanımı, deniz hukuku, ülkesel egemenlik.

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri