Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


BATI AVRUPA’DA ORTAÇAĞ DİNİNİN BAZI ÖZELLİKLERİ:
Bu çalışma Batı Avrupa’da Ortaçağ dininin bazı özelliklerini incelemektedir. Makalenin ilk bölümü ortaçağ Avrupa dininin kısa bir özetidir. Sonra Avrupa’nın Hıristiyanlaşma süreci incelenmiştir. Erken dönem Hıristiyanlıkla ortaçağın ortasındaki Hıristiyanlık kurumları karşılaştırılmıştır. Bu çalışmaya göre bu iki dönem arasında dinsel uygulamalarda ve dinsel kurumlarda ciddi farklılıklar göze çarpmaktadır. İngiltere’de Norman Fethi öncesi Hıristiyanlığı ile Norman Fethi sonrası Hıristiyanlığı incelenmektedir. Dini Konsillerin önemi vurgulanmıştır. Ortaçağ Hıristiyanlığının gelişiminde kentlerin önemi üzerinde durulmuştur. Din uygulamalarında reform hareketlerinin rolü gözden geçirilmiştir. Manastır hareketleri ve buna bağlı münzevi yaşam uygulamaları tartışılmıştır. Erken dönem Manastır uygulamalarıyla geç dönem manastır uygulamaları birbirinden farklılık arzetmektedir. Gregoryan reformun önemine değinilmiştir. Ortaçağ dininde kadının ve heretik hareketlerin rolü de tartışılmıştır. Bu makale Ortaçağ Avrupa dinsel uygulamalarının dinamik bir karakterde olduğunu savunmaktadır. Ayrıca kadınların dinsel uygulamaları ortaçağ din anlayışında önemli paya sahiptir.

Keywords
Ortaçağ, din, kadın, manastır hareketi

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri