Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


BATI AVRUPA’DA ORTAÇAĞ DİNİNİN BAZI ÖZELLİKLERİ:
Bu çalışma Batı Avrupa’da Ortaçağ dininin bazı özelliklerini incelemektedir. Makalenin ilk bölümü ortaçağ Avrupa dininin kısa bir özetidir. Sonra Avrupa’nın Hıristiyanlaşma süreci incelenmiştir. Erken dönem Hıristiyanlıkla ortaçağın ortasındaki Hıristiyanlık kurumları karşılaştırılmıştır. Bu çalışmaya göre bu iki dönem arasında dinsel uygulamalarda ve dinsel kurumlarda ciddi farklılıklar göze çarpmaktadır. İngiltere’de Norman Fethi öncesi Hıristiyanlığı ile Norman Fethi sonrası Hıristiyanlığı incelenmektedir. Dini Konsillerin önemi vurgulanmıştır. Ortaçağ Hıristiyanlığının gelişiminde kentlerin önemi üzerinde durulmuştur. Din uygulamalarında reform hareketlerinin rolü gözden geçirilmiştir. Manastır hareketleri ve buna bağlı münzevi yaşam uygulamaları tartışılmıştır. Erken dönem Manastır uygulamalarıyla geç dönem manastır uygulamaları birbirinden farklılık arzetmektedir. Gregoryan reformun önemine değinilmiştir. Ortaçağ dininde kadının ve heretik hareketlerin rolü de tartışılmıştır. Bu makale Ortaçağ Avrupa dinsel uygulamalarının dinamik bir karakterde olduğunu savunmaktadır. Ayrıca kadınların dinsel uygulamaları ortaçağ din anlayışında önemli paya sahiptir.

Keywords
Ortaçağ, din, kadın, manastır hareketi

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri