Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


DUYGU, DÜŞÜNCE VE FİZYOLOJİ KAVRAMLARI BAĞLAMINDA SAHNE KAYGISI YÖNETİMİ
Sahne kaygısı yaşayan icracının yalnız yaptığı çalışmalardan, sahneye çıkmadan önce, sahne üzerinde performans esnasında ve sonrasında yaşadığı süreçler boyunca bu kaygıdan nasıl etkilendiği birçok disiplinin ortak çalışma alanı olmuştur. Davranışı ortaya çıkaran duygu, düşünce ilişkisi ve fizyolojik etkileşimleri bağlamında kaygının kaynağı, nedenleri ve kaygıyı yönetme yöntemleri ortaya konduğunda icracı performansını olumsuz anlamda etkileyen sahne kaygısını aşmada daha hızlı ve etkili şekilde yol alacaktır. İcracı, kendini ifade etme sürecinde,içsel dünyasından dışarıya seslenirken, yaşadığı heyecanı kaygı seviyesine çıkmadan fark etmeli ve yönetebilmelidir. Aksi takdirde, insanlar arasındaki en üst düzey, en güzel ve en anlamlı paylaşımlardan biri sayılabilecek sanat aktarımı ve bu paylaşımdan alınacak haz ne yazık ki karşılıklı dayanılmaz bir ilişkiden üretilen olumsuz duygulara sebep olacaktır. Hatta icracı için yıkıcı boyutlara ulaşabilecektir. İcracı algı, davranış ve yöneliminde etkili olan kaygı yönetme tekniklerine hakim olmalı, kendisi için hangi yöntemin daha sağlıklı olduğunu çalışmalıdır. Daha da önemlisi sanatını icra ederken benlik değerini ve varoluşunu da sorgulayarak sürecin kendisi için ne ifade ettiğini tartışmalıdır.

Keywords
Sahne kaygısı, duygu, düşünce, fizyoloji, icracı.

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri