Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


GERÇEKLİK’TEN DOLAYSIZ SANAL GERÇEKLİK ALGISI’NA GEÇİŞ ÜZERİNE BİR DENEME
İnsanlık tarihi ‘gerçek’ten kopuş ile gerçekliğe ve sonrasında sanal gerçekliğe geçiş sürecimizin anlatımı olarak özetlenebilir. Doğadan kopuşumuz, yaşama şekil verme arzumuz ve teknoloji ile buluşmamız ve sonrasında içiçe geçişimiz günümüzde bizleri sanallığın gerçekmiş gibi yaşanabileceği seviyeye getirmiştir. Çağdaş ileri teknolojilerin geldiği nokta bizleri dolaysız bir sanal gerçekliğe diğer bir deyişle retinanın arkasına geçen ve beynimize giderek yaklaşılarak tecrübe edilen dolaysız sanal gerçekliğe; nano robotların gönderdiği veriler ile şekillenen mükemmel bir gerçeklik algısına taşıyor olabilir. Antik Yunan’dan Rönesans’a, modernist dönemden günümüz çağdaş yaşamına kadar gelinen süreçte sanat yapıtlarında da gördüğümüz dönüşüm hep daha çok sanallığa ve illüzyona doğru olmuştur. Sanallığa duyduğumuz bu arzu ve fantezilerimiz ile kurguladığımız bu yaşam neticesinde geldiğimiz noktada sanallığın kendi gerçekleri ile yaratılan bambaşka bir alem formunda; bir simulakrum olarak sonuçlanması söz konusu olabilir.

Keywords
Sanal Gerçeklik, Algı, Simülasyon, Simülakrum, Aura, Nano Teknoloji, İnteraktivite

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri