Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


GERÇEKLİK’TEN DOLAYSIZ SANAL GERÇEKLİK ALGISI’NA GEÇİŞ ÜZERİNE BİR DENEME
İnsanlık tarihi ‘gerçek’ten kopuş ile gerçekliğe ve sonrasında sanal gerçekliğe geçiş sürecimizin anlatımı olarak özetlenebilir. Doğadan kopuşumuz, yaşama şekil verme arzumuz ve teknoloji ile buluşmamız ve sonrasında içiçe geçişimiz günümüzde bizleri sanallığın gerçekmiş gibi yaşanabileceği seviyeye getirmiştir. Çağdaş ileri teknolojilerin geldiği nokta bizleri dolaysız bir sanal gerçekliğe diğer bir deyişle retinanın arkasına geçen ve beynimize giderek yaklaşılarak tecrübe edilen dolaysız sanal gerçekliğe; nano robotların gönderdiği veriler ile şekillenen mükemmel bir gerçeklik algısına taşıyor olabilir. Antik Yunan’dan Rönesans’a, modernist dönemden günümüz çağdaş yaşamına kadar gelinen süreçte sanat yapıtlarında da gördüğümüz dönüşüm hep daha çok sanallığa ve illüzyona doğru olmuştur. Sanallığa duyduğumuz bu arzu ve fantezilerimiz ile kurguladığımız bu yaşam neticesinde geldiğimiz noktada sanallığın kendi gerçekleri ile yaratılan bambaşka bir alem formunda; bir simulakrum olarak sonuçlanması söz konusu olabilir.

Keywords
Sanal Gerçeklik, Algı, Simülasyon, Simülakrum, Aura, Nano Teknoloji, İnteraktivite

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri