Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


XX. YÜZYILIN İLK YARISINDA ÇAĞDAŞ TÜRK KADINI BETİMLEMESİ
Sanat tarihinde bakıldığında tarih ve sosyal boyutun sanatçıları etkilediği görülür. Osmanlı İmparatorluğu’nun ardından Türkiye Cumhuriyetinin kurulması ile toplum içerisinde, yapılan devrimler ve getirilen yenilikler sayesinde bir değişim söz konusu olmuştur. Ülkenin ekonomik olarak kalkınması sosyal kalkınmayı da desteklemiş ve özellikle de Türk kadını sosyal hayat içinde daha özgürce var olmaya başlamıştır. Avrupa’da eğitim alıp yurda dönen sanatçıların bazıları Anadolu kültürünü betimlemek için yaptıkları çalışmalarda Anadolu kadınına yer vermiş ve ulusun kültürel ve geleneksel kökenlerine atıf yapmışlardır. Bir kısım ressamlar ise Batılı bir yaşam tarzı sürmekte olan kadınları, artık daha sosyal ve aktif oldukları evin dışındaki mekanlarda resmetmişlerdir. “XX Yüzyılın İlk Yarısında Türk Resim Sanatında Çağdaş Türk Kadını Betimlemesi” adlı bu makale, Osmanlı İmparatorluğu’nun Cumhuriyete geçiş yaptıktan sonra toplumun geçirdiği tarihsel, sosyal, ekonomik değişimleri kadınların resimlerde nasıl portre edildiği üzerinden araştırır. Ressamların verdiği en önemli eserleri örnek vererek kadının Türk resim sanatına nasıl yansıdığı araştırılmıştır.

Keywords
Türk, Resim, Sanat, Kadın, Çağdaş.

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri