Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


XX. YÜZYILIN İLK YARISINDA ÇAĞDAŞ TÜRK KADINI BETİMLEMESİ
Sanat tarihinde bakıldığında tarih ve sosyal boyutun sanatçıları etkilediği görülür. Osmanlı İmparatorluğu’nun ardından Türkiye Cumhuriyetinin kurulması ile toplum içerisinde, yapılan devrimler ve getirilen yenilikler sayesinde bir değişim söz konusu olmuştur. Ülkenin ekonomik olarak kalkınması sosyal kalkınmayı da desteklemiş ve özellikle de Türk kadını sosyal hayat içinde daha özgürce var olmaya başlamıştır. Avrupa’da eğitim alıp yurda dönen sanatçıların bazıları Anadolu kültürünü betimlemek için yaptıkları çalışmalarda Anadolu kadınına yer vermiş ve ulusun kültürel ve geleneksel kökenlerine atıf yapmışlardır. Bir kısım ressamlar ise Batılı bir yaşam tarzı sürmekte olan kadınları, artık daha sosyal ve aktif oldukları evin dışındaki mekanlarda resmetmişlerdir. “XX Yüzyılın İlk Yarısında Türk Resim Sanatında Çağdaş Türk Kadını Betimlemesi” adlı bu makale, Osmanlı İmparatorluğu’nun Cumhuriyete geçiş yaptıktan sonra toplumun geçirdiği tarihsel, sosyal, ekonomik değişimleri kadınların resimlerde nasıl portre edildiği üzerinden araştırır. Ressamların verdiği en önemli eserleri örnek vererek kadının Türk resim sanatına nasıl yansıdığı araştırılmıştır.

Keywords
Türk, Resim, Sanat, Kadın, Çağdaş.

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri