Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


KÜTAHYA İLİ ESKİ GEDİZ KASABASI’NDAKİ AHŞAP TAVANLI CAMİLER
Türk mimarisinde köklü bir geçmişe sahip olan, Anadolu Selçuklu, Beylikler ve Osmanlı döneminde yapımı sevilerek sürdürülmüş ahşap direkli ve tavanlı cami inşa etme geleneği, Kütahya iline bağlı Eski Gediz Kasabası’nda bulunan Salur Camisi, Kadirağa Camisi, Eminağa Camisi ve İmamoğlu Mescidi örneklerinde de uygulanmıştır. Örtü sistemi ile birbirine benzer özellikler taşıyan dört örnek ayrıca fevkani kurulumu ile de benzerlik göstermiştir. Sade, gösterişsiz mimarisinin yanında, her dönem sevilerek kullanılmış ahşap tavanlı cami geleneğinin, 19. yüzyıl sonu ile 20. yüzyıl başında inşa edilen, çalışma konusunu teşkil eden örneklerde tespiti ile birlikte, planları ve fotoğrafları eşliğinde tanıtımının yapılması amaçlanmıştır. Eski Gediz Kasabası’ndaki 19. yüzyıl sonu ile 20. yüzyıla tarihlendirilmekte olan örneklerin tanıtımı ile, Anadolu Türk mimarisi içerisindeki yerinin belirlenerek, bölgenin karakteristik mimarisi üzerinde değerlendirme yapılabilmesine, mimarlık tarihi alanına da katkı sağlanmasına çalışılmıştır.

Keywords
Kütahya, Eski Gediz, Ahşap Tavanlı Camiler, Cami Mimarisi.

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri