Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


PAZAR YERİ ARZ VE TALEP NİTELİĞİNİN BELİRLENMESİ: FETHİYE ÇEKİM YERİ ÖRNEĞİ
Turizm çekim yerinde ürün ve talep niteliğinin belirlenmesini konu alan bu çalışmanın temel amaçları, pazar yerinde mevsimsel yoğunluk varsa bunun nedeninin pazarcı tarafından nasıl algılandığını, pazarda yer alan ürünler arasından nelerin daha çok satıldığını ve nelerin turistik tüketici tarafından daha çok satın alındığını ortaya çıkarmaktır. Araştırmanın diğer amaçları ise pazarcıların turistik tüketiciye yönelik algılarıyla bunların nedenlerini ve turistik tüketicinin pazarcı gelirlerine herhangi bir etkisi olup olmadığını ve ürün fiyatlarını hangi faktörlerin etkilediğini ortaya çıkarmaktır. Araştırma kapsamında birincil ve ikincil veri kaynaklarından faydalanılmıştır. Örneklem, Fethiye Salı Pazarı gıda bölümünde manav, börekçi, süt ürünleri satışı yapan/zeytinci, baharat/çerezci ve kar şerbetçisidir. Pazar yerinde 11.09.2018 tarihinde nitel veri toplama yoluyla iki araştırmacı tarafından toplam 49 katılımcıyla yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuca göre, yabancı turistik tüketici ve yerli turistik tüketici tarafından satın alınan ürünler birbirinden farklılaşmaktadır. Yaz döneminde satış miktarı artmaktadır. Yabancı ve yerli turistik tüketicinin pazarcı gelirlerine ise olumlu yönde etkisi bulunmakla birlikte pazarcılar tarafından turistik tüketici algısı daha çok ekonomik etkisine göre şekillenmektedir.

Keywords
Turizm Çekim Yeri, Pazar Yeri, Turistik Tüketici, Arz, Talep

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri