Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


YELİZAVETA DMİTRİYEVA’NIN ÖTEKİ YÜZÜ: ÇERUBİNA DE GABRİAK
Rus şair Yelizaveta İvanovna Dmitriyevna 1909 yılının sonbaharında şiirlerini Çerubina de Gabriak takma ismi altında çıkarır. Edebiyatta erkek egemenliğinin sürdüğü bu dönemde eserlerini yayımlama konusunda zorluklarla karşılaşan kadın şairlere destek veren şair Maksimilian Aleksandroviç Voloşin, Çerubina de Gabriak efsanesinin oluşturulmasında başrolü üstlenmiştir. Voloşin ve Dmitriyeva alımlı, güzel, esrarengiz, egzotik İspanyol asıllı Katolik bir kadın imgesi oluştururlar. Çerubina de Gabriak’ın şiirleri din, mistisizm, İsa’ya duyulan bağlılık, öteki ben ve çilecilik motifleriyle bezelidir. Çalışmamızda bir edebi mistifikasyon olarak Çerubina de Gabriak’ın yaratılış ve ortaya çıkış süreci aktarılıp, İhtişamlı Hayalimle (? ???? ??????????? ??????), İçimde Günahın Ayartısı (?? ??? ???? ???????? ?????), Tapınağın Eşiğinde Koruma Arıyorum (??? ?????? ? ?????????? ?????), Senin Ellerin (???? ????), Kapısını Kilitlediler Mekânımın (???????? ????? ? ??? ???????), Sen Aynaya Bak (?? ? ??????? ??????), Sone (?????), , Öteki (???????) ve Çeyrek (????????) şiirleri incelenmeye çalışılacaktır.

Keywords
Çerubina de Gabriak, Apollon, Gümüş Çağ, 20. yüzyıl Rus edebiyatı.

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri