Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


NECİP FAZIL KISAKÜREK’İN “ÇİLE” ADLI ESERİNDE İSİM TAMLAMASI KURAN EKLER KATEGORİSİ
Türk dilinin eklerinin yapım ve çekim eki olmak üzere ikili ek olarak sınıflandırılması problemi birçok gramercinin ortak hareket ettiği bir konudur. Oysaki Türk dilinin yandan karşıtlık düzenine göre 10 (on) ek kategorisi vardır. Bunlardan birisi de “İsim Tamlaması Kuran Ekler” kategorisidir. Çalışmamızda zengin malzemesiyle bize pek çok örnek sunacağını düşündüğümüz Cumhuriyet dönemi Türk şiirinin ustalarından Necip Fazıl Kısakürek’in şiirlerinden müteşekkil “Çile” kitabında bu ek kategorisi,(isim tamlaması kuran ekler) ve bu eklerin icra ettikleri fonksiyonlar ele alınmıştır. Kitaptaki tüm şiirler incelenmiş, isim tamlamaları tespit edilmiş; bu tamlamalarda eklerin kelimeye kattığı fonksiyonlar incelenerek isim tamlaması kuran eklerin neden farklı bir kategoride ele alınması gerektiği değerlendirilmiştir.

Keywords
isim tamlaması kuran ekler, Çile, fonksiyon, kategori, ek.

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri