Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


YAHYA KEMAL’İN ESERLERİNDEKİ ÖZEL İSİMLERİN TASNİFİ VE DEĞERLENDİRİLMESİ
Yazar ve şairler, içinde neş’et ettikleri toplumun birer aynasıdırlar. Onların eserleri ve dolayısıyla dil ve üslupları, yaşadıkları devir ve zihniyet hakkında bize ipuçları verir. Ayrıca sanatçının dili, onun duygu ve fikir dünyasının âdeta şifreleridir. Sanatçının dili sözcüklerle ve sözcük gruplarıyla örülür: İsimler, fiiller, deyimler, atasözleri v.b. Bütün bunları sözvarlığı adı altında inceliyoruz. Sözcükbilim dilin söz varlığını inceleyen bir dilbilim dalı olduğuna göre sözcükbilimin yöntemlerinden yola çıkarak yazar ve şairlerin söz varlığına eğilmek bir zorunluluktur. Çünkü sanatçılarımız hem kültürümüzün taşıyıcı elçisidirler hem de yaşamımızın anlamını bize hatırlatanlardır. Bir yazar veya şairin söz varlığını incelediğimizde sadece onun sanat anlayışına ulaşmaz, onda gördüğümüz yeni kelime ve kavramlarla düşünce, duygu ve bilgi dünyamızda bir basamak daha atlarız. Bir taraftan da o eserlerin yazıldığı zamanların kültür hayatıyla bağ kurarız. Yahya Kemal bizi böyle zirvelere taşıyacak bir sanatçımızdır. Onun eserlerinin sözlüğünü yaptığımız ve söz varlığını incelediğimiz tezimizin bir ayağı olan özel isimlerin tasnifiyle ilgili tespitlerimizi bu çalışmada sunacağız. 4000 civarında olan bu özel adlar şahıs, yer ve eser isimleri halinde Türk, Doğu ve Batı kültürlerine gönderme yapmaktadır.

Keywords
sözcükbilim, söz varlığı, Yahya Kemal Beyatlı

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri