Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


TÜRKİYE’DEN ALMANYA’YA YAPILAN GÖÇLERİN OLUŞTURDUĞU GÖÇMEN EDEBİYATI
Göç toplumları etkileyen, değiştiren bir kavramdır. Türkiye’yi etkileyen en önemli göçlerden biri Almanya'ya yapılan işçi göçüdür. 1961 yılında başlayan işçi göçü akımıyla Almanya'ya yoğun bir Türk göçü hareketi olmuş, başlarda geçici olan bu göç yerini kalıcılığa bırakmıştır. Zamanla Türk göçmenler Almanya’da yerleşik hayata geçerek Alman toplumunu etkilemiş kendileri de göçün neden olduğu bu değişimden etkilenmiştir. Almanya’da yaşayan Türk yazarların oluşturduğu göçmen edebiyatının incelendiği bu çalışmada, 1961’den günümüze Türkiye’den Almanya’ya yapılan işçi göçünün tarihsel gelişimi üzerinde durulmuş, giriş bölümünde göç olgusu, nedenleri ve sonuçları hakkında kısaca bilgi verildikten sonra Almanya’ya yerleşen Türk göçmenlerin ve misafir işçilerin Almanya’daki sosyal yapısı incelenmiş ve Almanya’da yaşayan Türklerin dil problemlerinden bahsedilmiştir. Bu makalede Almanya’da yaşayan Türk yazarların Alman edebiyatına katkıları ve göçmen yazarların Türkçe ya da Almanca kaleme aldığı eserlerindeki kültür ve dil özelliklerinin gösterilmesi amaçlanmakta ayrıca göçmen edebiyatını oluşturan yazarların bazı eserlerinden bahsedilmektedir.

Keywords
Göç, İşçi Göçü, Misafir İşçi, Göçmen Edebiyatı

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri