Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


8 Numaralı Manastır Şeriye Sicil Defterinin 1-64 Sahifelerinin Konu Fihristi 1040-1051 (1631-1642
Şer’iye sicilleri, tarih süreci içerisinde kültür, medeniyet, idâri, sosyal, ekonomik, hukukî yapı ve şehir hayatı hakkında bilgi edinmemizi sağlayan en önemli kaynaklardan biridir. Birinci elden kaynak değerindeki bu vesikalar, Osmanlı dönemi şer‘i mahkeme kayıtlarını içermektedir. Bu defterin ve içeriklerinin yayınlanması, Osmanlı toplumunun kültürel hayatını, günlük yaşamını ve devletin hukukî yapısını ortaya koymaktadır. Bu nedenle şer‘iye sicil defterlerinin incelenmesi ve tanıtılması bu alanda yapılacak çalışmalara katkı sağlaması bakımından büyük önem taşımaktadır. Bu makalede, Manastır kadı mahkemesinin hicri 1040-1051(1631-1642) yılları arası mahkeme kayıtlarını içeren 8 numaralı defter hakkında bilgi verildikten sonra 1-64 sahifeleri incelenerek tanıtılmıştır. 8 numaralı defter hakkında bilgi verdikten sonra şer‘iye sicilleri hakkında kısa bir bilgi verilerek defterde yer alan belgelerin tasnifi yapılmış ve belgeler özet şeklinde sunulmuştur.

Keywords
Osmanlı Devleti, Manastır, Şer‘iye Sicilleri

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri