Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


8 Numaralı Manastır Şeriye Sicil Defterinin 1-64 Sahifelerinin Konu Fihristi 1040-1051 (1631-1642
Şer’iye sicilleri, tarih süreci içerisinde kültür, medeniyet, idâri, sosyal, ekonomik, hukukî yapı ve şehir hayatı hakkında bilgi edinmemizi sağlayan en önemli kaynaklardan biridir. Birinci elden kaynak değerindeki bu vesikalar, Osmanlı dönemi şer‘i mahkeme kayıtlarını içermektedir. Bu defterin ve içeriklerinin yayınlanması, Osmanlı toplumunun kültürel hayatını, günlük yaşamını ve devletin hukukî yapısını ortaya koymaktadır. Bu nedenle şer‘iye sicil defterlerinin incelenmesi ve tanıtılması bu alanda yapılacak çalışmalara katkı sağlaması bakımından büyük önem taşımaktadır. Bu makalede, Manastır kadı mahkemesinin hicri 1040-1051(1631-1642) yılları arası mahkeme kayıtlarını içeren 8 numaralı defter hakkında bilgi verildikten sonra 1-64 sahifeleri incelenerek tanıtılmıştır. 8 numaralı defter hakkında bilgi verdikten sonra şer‘iye sicilleri hakkında kısa bir bilgi verilerek defterde yer alan belgelerin tasnifi yapılmış ve belgeler özet şeklinde sunulmuştur.

Keywords
Osmanlı Devleti, Manastır, Şer‘iye Sicilleri

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri