Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


KUR’ÂN-I KERİM TİLAVETİNDE VAKIF VE İBTİDÂ
Kur'ân, insanların kullandığı her konuşma gibi seslerden oluşmaktadır. Allah (c.c.)’ın beşer ile iletişimini gerçekleştirmek için seçtiği haberleşme araçlarından birisi de söz (kelâm)’dür. (Bakara 2/253; Nisâ, 4/164; Şûrâ, 42/51). Bir sözün doğru anlaşılması, herkesin zihninde aynı mesajın oluşması için dilbilgisi kuralları ve noktalama işaretleri önemlidir. Kuran-ı Kerim’de ise Yüce Allah’ın insanlara verdiği mesajın doğru anlaşılması, düzgün ve tertip ile kusursuz bir şekilde açık açık, hakkını vererek, hissederek okuma için vakf ve ibtidâ çok önemlidir. Vakf ve İbtidâ İlmi doğru mananın ortaya konulması açısından önemli bir role sahiptir. Vakf durmak, ibtidâ ise başlamak demektir. Tecvîd ıstılâhında ise okumaya tekrar başlamak niyetiyle, nefes alacak kadar, sesi kesmektir. Vakıf, Âyet sonlarında veya ortalarında kelimenin bütünlüğü korunarak, lafız ve mananın tamam olduğu yerlerde, sükûn üzere yapılır.

Keywords
Kur'ân, vakf, ibtidâ, mana, ayet

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri