Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


CUMHURBAŞKANI ADAYLARININ 2014 SEÇİMİNDE İLETİLERİNİN TÜRK YAZILI BASININDAKİ YANSIMASI: CUMHURİYET, SABAH HÜRRİYET, YENİ ŞAFAK GAZETELERİ ÖRNEĞİ
Çalışmanın temel amacı 9 Temmuz 9 Ağustos 2014 tarihleri arasında Cumhurbaşkanı adaylarının iletilerinin Türk yazılı basınındaki yansımasını ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda, Türkiye’de yayınlanan ulusal gazeteler içerisinde en çok tiraj yapan ve farklı yayın politikalarına sahip 4 gazetenin (Cumhuriyet, Sabah Hürriyet, Yeni Şafak ) 9 Temmuz 9 Ağustos 2014 tarihleri arasındaki 1 aylık süreçte adayların iletilerinin incelenmesi ele alınmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda, gazetelerin yayın politikalarıyla benzer nitelikte bir yayıncılık faaliyeti yürüttükleri, seçim konulu haberleri ele alış tarzlarında, liderlerin sözlerine verdikleri ağırlıkta ve mesajlarının kullanımlarında bu durumun net bir biçimde ortaya çıktığı görülmüştür. Bu bağlamda, Sabah ve Yeni Şafak gazeteleri daha çok Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, Cumhuriyet gazetesi Ekmeleddin İhsanoğlu’nu sayfalarına taşırken, taraflar arasında denge politikası gözeten Hürriyet gazetesinin liderlere ve partilere birbirine yakın oranlarda yer verdiği bulgularına ulaşılmıştır.

Keywords
Cumhurbaşkanlığı seçimi, yazılı basın, adaylar, Türkiye

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri