Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


BAHAEDDİN ÖZKİŞİ’NİN GÖÇ ZAMANI HİKÂYESİNDE YABANCILAŞMA
İnsanoğlunun yeryüzüne gönderilmesi ile başlayan yabancılaşma serüveni, modernleşme ile en üst seviyeye ulaşır. Hızla sanayileşen dünyada kitle iletişim araçlarının artmasıyla insanların birbirlerine olan bağları azalır. İnsanların maddi konuları düşünerek manevi unsurları geri plana atması, onları zamanla önce kendilerine, daha sonra da birbirlerine yabancılaştırır. Yabancılaşma kavramı felsefe, sosyoloji ve psikolojinin doğrudan ilgi alanına girer. Edebiyatın en çok kullanılan türlerinden biri olan hikâye de insanı ilgilendiren bir konu olması yönüyle yabancılaşma kavramını işler. Bahaeddin Özkişi, Türk edebiyatında kısa hikâyeciliğin önemli yazarlarından biridir. Hikâyelerinde çok çeşitli konuları aynı sıcaklık ve yoğunlukla vermesini bilen Özkişi, insanlığın önemli sorunlarından biri olan yabancılaşma konusunu bireysel ve toplumsal olarak ele alır. Kendi benliğinden uzaklaşan bireyin ötekileşmesini ve yalnızlığını canlı bir şekilde sunar. Bu bildirimizde önce yabancılaşma kavramı üzerinde, daha sonra ise sanatçının hikâyelerinin toplandığı Göç Zamanı1 kitabındaki yabancılaşma üzerinde durulacaktır.

Keywords
Yabancılaşma, Göç Zamanı, Hikâye, Bahaeddin Özkişi.

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri