Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


BİR SANAT BİÇİMİ OLARAK ANTROPOMORFİZM
İnsanbiçimcilik olarak ifade edilen antropomorfizm terimi, nesnelere, eşyalara veya hayvanlara insani nitelikler yüklemek olarak tanımlanabilir. Fabllardan hatırladığımız bu kişileştirme özelliği, bir tür öyküleştirme yolu olarak da sıkça karşımıza çıkar. Gerek edebi eserlerde, gerek sanat yapıtlarında, gerekse reklam ve tüketim odaklı ortamlarda eskiden beri kullanılan bir araç olan antrpomorfizm kavramı, bu araştırmada sözel ve görsel bir sanat biçimi olarak ele alınarak incelenecektir. Ezop Masalları'ndan, Alice Harikalar Ülkesine, Beatrix Potter illüstrasyonlarından, yine bir kitap uyarlaması olan Winnie The Pooh gibi günümüz popüler çizgi filmlerine çocukların ve büyüklerin hayal dünyalarını derinleştiren bu kavramın metaforlar yaratarak kurduğu iletişimin oldukça etkili olduğu söylenebilir. Yeni dünyalar yaratmanın da etkin bir yolu olan antropomorfizm, empati gibi duygu durumlarının etkinleşmesinde bir araç olarak kullanılır. Anlama, anlamlandırma, çözümleme, yorumlama gibi zihinsel süreçlerin fantastik bir dünya içinde aktifleşmesini sağlar.

Keywords
Antropomorfizm, görsel sanatlar, kişileştirme, sanat biçimi.

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri