Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ANKARA ZİNCİRLİ CAMİİ YAZI VE SÜSLEME ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ
İslam dininin ibadet mekânı olarak camiler, kültürel hayatın önemli unsurlarından biridir. Kelime anlamı olarak “cem olunan, toplanılan yer” anlamında cami mekânı; fiziksel olarak insanların toplanıp bir araya gelerek başta ibadet olmak üzere, diğer sosyal ihtiyaçlarını giderdikleri bir mekân olmanın yanı sıra, kültürel ve sanatsal olguların halkla buluşturulduğu alanlardır. İslam dininin ilk ibadet mekânı olan Mescid-i Nebevî; inşa edildiği dönem, ekonomik ve kültürel koşullar göz önüne alındığında oldukça sade bir yapıdadır. Buna karşılık, İslam’ın gitgide yayıldığı ve farklı coğrafyalarda farklı kültürlerle kaynaştığı devirlerde camiler, o kültürün sanat ve estetik zevkine göre şekillenerek daha gösterişli, sanatsal yönüyle daha süslü, mimari açıdan daha donanımlı ve sosyo-kültürel açılardan çeşitlilik arz eden yapılar halini almıştır. Tarih boyunca camiler, İslam dininin estetik anlayışına uygun olarak kuşak yazıları, kubbelerine ve ahşap elemanlarına uygulanan kalemişi süslemeleri ile ruha ve göze hitap etmiştir. Bu araştırmada, Ankara’nın Ulus ilçesinde bulunan 1879’da inşa edilen Zincirli Camii’nin yazı ve süsleme özellikleri incelenecektir.

Keywords
Ankara, Hat Sanatı, Bitkisel Süsleme, Ahşap İşçiliği, Anadolu Selçuklu, Geometrik Süsleme.

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri