Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


YENİ DÜNYA DÜZENİNDE ŞEHİRLERİN KİMLİĞİ
Dünya düzeni içerisinde şehirlerin önemli bir rolü vardır. İnsanoğlu geçmişten bu güne kadar bir çok etkene bağlı olarak yerleşim yerlerinin oluşmasını sağlamıştır. Araştırmada yeni dünya düzeninde şehirlerin kimliği üzerinde durulmuştur. Şehirlerin oluşması sosyal ve ekonomik özerklik kazanması nedeni ile bir çok kültürün ve dini değerlerin etkisi altında kalmıştır. Değişen dünya üzerinde farklı uluslar tarafından şehirler kurulmuştur. Bu bağlamda Türkiye’de sosyo ekonomik anlamda gelişim gösteren şehirler, sanayi devrimi ile Anadolu’da bir merkez konumunda yer almıştır. Özellikle Selçuklu ve Osmanlı döneminde önemli merkezleri oluşturan şehirler bulunmaktadır. Ticari ve tarihi özellikleri ile farklı konumlarda merkez olma özelliğini korumuştur. Son yüzyılda savaşlar nedeni ile şehirlerin kimliğinin önemli ölçüde değişmesine neden olmuş sanayi devrimi ile ekonomik ve sosyal önem kazanmıştır. Tarihi önemi bulunan şehirlerin gelişen dünya düzeninde önemli bir merkez olarak kabul görmesi hem tarihimize hemde insanoğlunun neslinin devamı için önem arz etmektedir. Türkiye bu yönden zengin bir tarihe sahip olup bu kültürel şehir mirasına sahip çıkılması gerekmektedir. Şehirlerin kimliğini yansıtan tarihi gerçekler gelecek nesillerin kimliğini oluşturmada önemli bir yer almıştır.

Keywords
Şehir, kimlik, Türkiye

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri