Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


İSTANBUL’DA EĞITIM GÖREN AZERBAYCAN UYRUKLU ÖĞRENCILERIN SOSYO-KÜLTÜREL UYUM SORUNLARI
(SOCIO-CULTURAL ADAPTATION PROBLEMS OF AZERBAİJANİ STUDENTS STUDYING IN ISTANBUL )

Yazar : Bazirgan VERDİYEV   - Osman ÖZKUL  
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 20
Sayfa : 443-457
479    512


Özet
Bu çalışmada İstanbul’da eğitim gören Azerbaycan uyruklu öğrencilerin sosyo-kültürel uyum sorunları ele alınmıştır. Azerbaycan Türkiye’de en fazla göçmen öğrencisi bulunan ikinci ülke konumundadır. Etnik köken, dil ve kültür açısından aynı değerleri paylaşmalarına rağmen, bu öğrencilerin İstanbul gibi büyük bir şehirde karşılaştıkları sosyal sorunlar araştırmamızın temel problemini oluşturmaktadır. Makalede söz konusu öğrencilerin Türkiye’yi seçme nedenleri ve Türkiye ile ilgili görüşleri tartışılmaktadır. Uluslararası öğrenci göçü kapsamında incelenen bu konular, ‘Kesişen Fırsatlar’, ‘İtme Çekme’ ve ‘Ağ’ kuramları çerçevesinde değerlendirilmektedir. Neticede, öğrencilerin İstanbul’da en çok bürokratik sorunlar yaşadığı, toplumsal uyum konusunda ise ciddi sıkıntı yaşanmadığı tespit edilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Uluslararası öğrenci göçü, göç teorileri, sosyo-kültürel uyum, üniversite.

Abstract
The subject of this article is the problem of socio-cultural adaptation of Azerbaijani students studying in Istanbul. Azerbaijan is the second country with the largest numbers of immigrant students in Turkey. Although they share the same values in terms of ethnicity, language and culture, their social problems in a large city like Istanbul are the main problem of our research. The article discuss these students' reasons for choosing Turkey and their opinions about Turkey. All of these topics, which are examined within the scope of international student migration, are evaluated within the framework of 'Cross-Cutting Opportunities', 'Push-Pull' and 'Network' theories. As a result, it is determined that the most problems of the students in Istanbul are bureaucratic problems and they have no serious problem about social adaptation.

Keywords
International student migration, migration theories, socio-cultural adaptation, universty.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ekim ayında yayımlanacak 41. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri