Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


KENDİNİ GERÇEKLEŞTİREN KEHANET KAVRAMINI ANLAMAK
(UNDERSTANDING THE CONCEPT OF THE SELF-FULFILLING PROPHECY )

Yazar : Oktay BALCI    
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 30
Sayfa : 500-510
63    29


Özet
Bireylerin, karşılaştıkları insanları veya durumları değerlendirmesiyle, akıl ve ruh sağlıkları arasında yakın bir ilişki vardır. Araştırmalar başkaları hakkındaki beklenti içinde bulunan kişilerin onların davranışlarını şekillendireceğini göstermektedir. “Kendini Gerçekleştiren Kehanet” olarak bilinen fenomen, bir kişinin beklentilerinin, başka bir kişinin davranışları üzerindeki güçlü etkisi olduğunu ileri sürmektedir. Bu bağlamda, çalışanlarından yüksek performans bekleyen yöneticilerin, onlar hakkındaki beklentilerini de yüksek tutması gerektiğini söylemek mümkündür. Alan yazında bu etkiye “Pygmalion Etkisi” adı verilmektedir. Öte yandan Pygmalion etkisinin dinamik fakat karanlık bir tarafı da mevcuttur. Bu tarafa“Golem Etkisi” denmektedir. Dolayısıyla yöneticilerin kendini gerçekleştiren kehanet kavramın hangi tarafını kullanacakları çok önemlidir. Bu çalışmanın temel amacı kendini gerçekleştiren kehanet kavramını daha iyi anlamaktır. Bu yüzden kavramının kökeni, gelişimindeki önemli olayları, mekanizması tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca kavram ile ilgili türler üzerinde durulmuş, bu türler arasındaki benzerlik ve farklılıkların altı çizilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Kendini Gerçekleştiren Kehanet, Pygmalion Etkisi, Golem Etkisi,Galatea Etkisi, Beklenti, Davranış

Abstract
There is a close relationship between a person’s mental health and interpreting situations or people he/she encounters.Studies have shown that individuals who have expectancy about others can shape their behaviour.The phenomenon of self-fulfilling prophecy asserts that a person’s expectancy has powerfull effect on other person’s behaviour.In this context,it is possible to can say that an administrator who expects high performance from his/her subordinates should have high expectations about them.In literature this effect is called Pygmalion Effect.On the other hand, Pygmalion has a dynamic but dark side as well.This side is called “Golem Effect”.Therefore it is crucial that an administrator need to know which side he/she willl use.The main purpose of this paper is to understand better the concept of self-fulfilling prophecy.Therefore, In this paper we tried to identify of self-fulfilling prophecy concept and its origin,the highlights of its progress,its mechanism, also focused on its relevant types and underlined similiraties and differences among these types.

Keywords
Self-fulfilling Prophecy, Pygmalion Effect,Golem Effect, Galetea Effect, Expectancy, Behaviour

Gelişmiş Arama


Duyurular

  MAKALE KABULÜ

  Ocak ayında yayımlanacak 32. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews

  OCAK 2018

  Dergimizin yayın periyodu değişmiştir bundan sonraki süreçte aylık olarak yayın hayatına devam edecektir.   Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri