Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


İMGESEL OLARAK POPÜLER KÜLTÜR VE BEDEN İLİŞKİSİ
(THE RELATIONSHIP BETWEEN POPULAR CULTURE AND BODY AS AN IMAGE )

Yazar : Emrah ERİŞ    
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 32
Sayfa : 839-845
118    102


Özet
Bu araştırma makalesi, popüler kültür ile beden ilişkisinin derin bir analizini yapmak üzere tasarlanmıştır. Günümüz tüketim toplumunda, kavramların algılanış biçimi ve yarattığı etkiler farklılaşmaya başlamıştır. Bilhassa medya araçlarının kişiler üzerinde algısal etki bırakmaya yönelik kullanmış oldukları imgelerin, kişilerin içerisinde yaşamış oldukları toplumu şekillendirme noktasında başarılı olduğu gözlemlenmektedir. Makalenin ana unsuru olan beden imgesi, popüler kültür ekseninde incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda, hem kadın hem de erkek bedeninin yaratılmaya çalışılan algı noktasında vurdumduymaz bir şekilde kullanıldığı ve bilinçaltını etkilemeye yönelik sömürüldüğü belirlenmiştir. Tüketim toplumunun temel unsurlarından olan reklamların bedenin kullanımına yoğun kullanımına yönelik eğilimi, bu gerçeği yansıtmaktadır. Son zamanlarda özellikle de Türkiye’de gerçekleştirilen reklamlarda ünlü şahsiyetlerin boy göstermesi, güzel bir yüz ya da fit bir bedene sahip olduğu düşünülen kadınların daha fazla görünmesi ve bilinçaltını etkileyen mesajlar dâhilinde bu servislerin yapılması bu durumun gelecekte de devam edeceğini açık bir şekilde göstermektedir.

Anahtar Kelimeler
Popüler kültür, beden, tüketim toplumu, fit beden, kitle kültürü

Abstract
This research article was designed to make an in-depth analysis of popular culture and body. İn today’s consumption society, the way concepts are perceived and their impacts have begun to differentiate. İt is observed that particularly images that media tools make use of manage to have perceptual influence on individuals in shaping societies in which these individuals reside. The body image as the main element of the article has been investigated at the centre of popular culture. As a result, it was determined that both woman and man bodies are used insensitively related to the perception that is sought to be created, and are exploited to affect the subconscious. The tendency by advertisements to make use of body as fundamental parts of consumption society reflects the truth. More and more coverage of famous people or women believed to have a beautiful face or a fit body in advertisements carried out in notably Turkey and served along with messages affecting subconscious clear shows that this situation will continue in the future.

Keywords
Popular culture, body, consumption society, fit body, mass culture

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ekim ayında yayımlanacak 41. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri