Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


YÜKSEKÖĞRETİMDE SERAMİK EĞİTİMİ KAPSAMINDA ELE ALINAN ÖĞRETİM YÖNTEMLERİ VE GÖZLEM SONUÇLARI
(TEACHING METHODS AND OBSERVATION RESULTS IN THE CONTEXT OF CERAMICS EDUCATION IN HIGHER EDUCATION )

Yazar : Didar Ezgi ÖZDAĞ    
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 30
Sayfa : 437-451
319    192


Özet
Sanat eğitimi; duygularımızı, düşüncelerimizi, deneyimlerimizi yaratıcılık yoluyla ortaya koyduğumuz bir alandır. Ayrıca disiplinler arası bir yaklaşımı benimsemekte, bireye yeteneklerini ortaya koyabilmesinde yol gösterici olmaktadır. Günümüzde genel anlamda sanat eğitimi yalnızca güzel sanatlar ve eğitim fakültelerinin ilgili alanlarında değil farklı bölümlerden öğrenciler için önemli bir unsur teşkil etmektedir. Sanat eğitimi ile birlikte öğrenci yaratıcı düşünmeye teşvik edilmekte, estetik anlayışı gelişmekte ve eleştirel bakış açısı kazanması amaçlanmaktadır. Sanat Eğitimi içerisinde yer alan Seramik Eğitimi ise bugün birçok üniversitede ve fakültede seçmeli ve zorunlu ders olarak verilmektedir. Atölye disiplinini içinde barındıran seramik eğitimi, teorik anlamda ele alınan derslerin dışında farklı öğretim yöntemleri ve teknikleri ile ortaya konulmaktadır. Öğretim yöntem ve teknikleri öğretim elemanına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu çalışma doğrultusunda özel bir üniversitede farklı bölümlerden öğrencilere seçmeli seramik atölye dersleri veren öğretim elemanının ele aldığı öğretim yöntemlerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır.

Anahtar Kelimeler
Seramik, Seramik Eğitimi, Seramik Eğitimi ve Eğitsel Eleştiri, Eğitsel Eleştiri, Seramik Eğitiminde Kullanılan Öğretim Yöntemleri

Abstract
Art education is an area of presenting our feelings, thoughts, and experiences through creativity. In addition, it adopts an interdisciplinary approach and it is guiding the individual in presenting his or her talents. Today, the art education in general terms constitutes an important factor for not only to related fields of fine arts and education faculties but to students from other fields as well. The student is encouraged into creative thinking, the sense of aesthetics is developed and the acquiring of critical perspective is aimed with education in art. Ceramics Education which is a part of Art Education is given as elective and compulsory courses at many universities and faculties. The ceramics education which involves workshop discipline is presented with teaching methods and techniques other than the theoretically handled courses. Teaching methods and techniques may vary according to the instructor. It was aimed to determine the teaching methods used by the instructor who teaches ceramics workshop courses to students from different departments in a private university with this study.

Keywords
Ceramic, Ceramics Education, Ceramics Education, and Educational Criticism, Educational Criticism, T

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri