Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


İKİNCİ DÜNYA YAŞLILIK TOPLANTISI’ NIN (MADRİD PLANI) ÜLKELERİN YAŞLILIK POLİTİKALARINA ETKİSİ: TÜRKİYE, TAYLAND, İSPANYA VE RUSYA ÖRNEKLERİ
(THE EFFECT OF THE SECOND WORLD ASSEMBLY ON AGEING (MADRID PLAN) TO THE AGEING POLICIES OF COUNTRIES: THE EXAMPLES OF TURKEY, THAILAND, SPAIN AND RUSSIA )

Yazar : Şeyda DEMİR    
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 30
Sayfa : 365-380
155    129


Özet
Bu çalışmada, öncelikle kavramsal çerçeve kapsamında yaşlılık, yaşlanma, gerontoloji, geriatri gibi kavramların tanımlarına; yaşlılık dönemi özellikleri ve sorunlarına; Dünyadan ve Türkiye’den yaşlılara yönelik istatistiki bilgi ve politikalara dair genel bilgilere yer verilmiştir. Daha sonra da 2002 yılında BM tarafından düzenlenen 2. Dünya Yaşlılık Toplantısı’nda alınan öneri niteliğindeki kararların ülkelerin yaşlılık politikalarına yansımalarına değinilmiştir. Bu kapsamda Türkiye, Tayland, İspanya ve Rusya gibi farklı kıtalarda yer alan ülkelerde yaşlılara yönelik uygulanan politikalardan örnekler verilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Yaşlanma, Madrid Planı, Yaşlılık Politikaları,

Abstract
In this study, in the concept of theoretical frame the terms old age,ageing, gerontology and geriatrics were defined. Then the characteristics and problems of old age; the statistics from Turkey and the world about the elderly and general policies about the old were given. After that, the effects of the 2nd World Assembly on Ageing done by UN in 2002 on the countries’ ageing policies were stated. Within this scope, the examples of ageing policies from Turkey, Thailand, Spain and Russia, all of which are in different continents, were given..

Keywords
Ageing, Madrid Plan, Ageing Policies

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri