Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Suriyeli Öğrencilerin Konuşma Becerilerini Etkileyen Unsurlar
(THE FACTORS THAT AFFECT SYRIAN PUPILS’ SPEECH ABILITIES )

Yazar : Emine KARADENİZ   - Mehmet ÖZDEMİR  
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 30
Sayfa : 470-482
149    135


Özet
Dünya dili olan Türkçe, ilişkide bulunduğu toplumların ilgisini çekmiş, öğrenilmeye çalışılmıştır. Çeşitli sebeplerle Türkçeyi öğrenen kişilerin yanı sıra, küresel dünyanın şartları Türkçeye olan ihtiyacı arttırmaktadır. Özellikle Suriye’den kitle halinde gelen göçmenlerin, gittikleri yerlerde birtakım ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri gerekmektedir. Bu ihtiyaçların başında dil öğrenimi gelmektedir. Göç hareketleri nedeniyle Türkiye’de geçici koruma altında bulunan okul çağındaki Suriyeli öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı ve Avrupa Birliği’nin başlattığı proje kapsamında Türkçe öğretilmektedir. Bu proje ile Türkçe öğrenen öğrencilerin ilk ihtiyaçları yaşadıkları topluma uyum sağlamak ve hedef dilde iletişim kurmaktır. Toplumun içinde, doğal ortamda dili öğrenmeye çalışan göçmenlerin dil ihtiyaçlarını daha hızlı karşılayabilmek amacıyla Suriyeli çocuklara dil öğretiminde, Türkçe öğreticileri görevlendirilmiştir. Bu çerçevede alana katkı sağlayabilmek amacıyla Suriyeli çocukların dil öğretimini etkileyen unsurlar ele alınmaya çalışılmıştır. Bu araştırmanın amacı, Türkçe öğrenen öğrencilerin konuşma becerilerini etkileyen unsurların genel bir çerçevesini belirleyebilmektir. Çalışmanın evreni İstanbul/ Tuzla ilindeki Suriyeli öğrenciler, örneklemini ise Ulubatlı Hasan İlkokulu’nda Türkçe öğrenen Suriyeli öğrenciler oluşturmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Yabancılara Türkçe Öğretimi, Suriyeli öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı, Avrupa Birliği, konuşma becerisi

Abstract
As a world language, Turkish gain traction among the societies that are in connection and tried to learn by them. Besides the Turkish learners by some special reasons, global world conditions raise the demand of Turkish Language Learning. Particularly, immigrants that came from Syria as a mass should fulfil their needs. Language acquisition is one of the most important parts of these necessities. In connection with the Movement of migration, the Turkish Language is taught to children that under protection within the scope of the project which is started by the Ministry of National Education and the European Union. With this Project, orientating Turkish learners to society and communicating with the target language are aimed. Turkish Teachers are appointed to cover their language learning in a faster way for the immigrants who try to learn a language in a natural environment. In this frame, contributing to this field, it is discussed, factors that affect Syrian pupils’speech abilities. The purpose of this research is to determine a common framework of factors that affect Syrian pupils’ speech abilities. The population of this research is formed by the Syrian pupils who live in Istanbul/Tuzla and samples are Syrian pupils that learn Turkish in Ulubatlı Hasan Elementary school.

Keywords
Teaching Turkish as foreign Language, Syrian Pupils, Ministry of National Education, European Union,

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri