Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


WEB MADENCİLİĞİ YÖNTEMİNİN GEÇMİŞ GÜNDEMİ BULMAK İÇİN KULLANIMI: TÜRKİYE’DEKİ TURİZM GÜNDEMİ ÖRNEĞİ
(THE USE OF WEB MINING METHODS TO FIND THE PAST AGENDA: EXAMPLE OF TURKEY’S TOURISM AGENDA )

Yazar : Yılmaz AĞCA   - Hüseyin AKSOY - Abdulkadir ÖZDEMİR  
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 30
Sayfa : 344-358
169    147


Özet
Diğer birçok sektör gibi turizm sektöründe de sektörün haberlerinin yer aldığı web siteleri bulunmaktadır. Bu sitelerde çeşitli periyodlarda, sektörün sorunları, eğilimleri, sektördeki gelişmeler gibi, haber niteliği taşıyan yazılar yayınlanmaktadır. Her dönemde bazı konular diğerlerinden daha çok ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmada, web madenciliği tekniği temelinde bir algoritma kullanılarak turizm alanında hizmet veren bir web sitesinde son üç yılda yayınlanmış olan haberler analiz edilmiş, sektörün eğilimleri ve tartışılan konular belirlenmiştir. Bu amaçla, çeşitli kriterlere göre belirlenmiş olan web sitesinden CSS ve HTML kodları aracılığı ile alınan haberlerden, bir veri tabanı oluşturulmuştur. Sonrasında bir yazılım yardımı ile en çok tekrarlanan kelimeler belirlenmiş, frekans tabloları oluşturulmuştur. Bu tablolardan hareketle o tarihteki turizm gündeminin ne olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, web madenciliği tekniğinin, birçok alanda olduğu gibi, haber sitelerinden bilgi çıkarımında da kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Kullanılan teknik Türkiye-Rusya uçak krizi gibi önemli olayları sonuç olarak ta göstermiştir. Turizm gündemi ile diğer bulgulara da çalışmada yer verilmiştir.

Anahtar Kelimeler
turizm, web madenciliği, turizm eğilimleri, önemli konular

Abstract
As in many other sectors, there are websites in the tourism sector that include news from the sector. Sector's problems, trends and developments in the sector are published in various periods on these sites. In each period, some subjects are discussed or written more than others. In this study, news published in the last three years on a website serving in the field of tourism by using an algorithm based on web mining technique has been analyzed, trends and debates of the sector have been determined. For this purpose, we have created a database based on news received via CSS and HTML tags from the web site which is determined according to various criteria. After that, the most frequently repeated words were determined with the help of a software, and frequency tables were created. Based on these tables, we determined what the tourism agenda was. This method has shown us that this method can be used for find out agenda from web sites history, and we could find out Turkey-Russia Plane Crisis looking at frequency tables. As a result of research, it has been concluded that web mining technique can be used to extract information from news sites. This technique has been shown event of focused on by media such as war plane crisis between Russia and Turkey. Tourism agenda and other findings about Turkey’s tourism are also included in the study.

Keywords
tourism, web mining, tourism trends, important issues

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri