Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


ÇİZGİNİN DUAYENİ YAŞAYAN RESSAM DEVRİM ERBİL’İN, ÇAĞDAŞ TÜRK RESİM SANATI İÇİNDEKİ YERİ VE ÖNEMİ
(THE PLACE AND IMPORTANCE OF THE PAINTER DEVRIM ERBIL, THE MASTER OF THE LINE, IN CONTEMPORARY TURKISH PAINTING )

Yazar : PINAR YAZKAÇ   - Ayşe HAYLAMAZ  
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 30
Sayfa : 198-221
175    186


Özet
Bu araştırma “Çizginin Duayeni Yaşayan Ressam Devrim Erbil’in Çağdaş Türk Resim Sanatındaki Yeri ve Önemi” konusunu içermektedir. Araştırmada Çağdaş Türk resim sanatının tarihsel gelişimi ile birlikte Devrim Erbil’in yaşamı ve sanat anlayışı ele alınmıştır. Araştırma tarama modelinde desenlemiştir. Bu modele dayalı nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile gerçekleştirilmiştir. Devrim Erbil ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmede sanatçıya on üç adet soru yöneltilmiş, bu sorular; sanatçının yaşamı, eğitim hayatı, sanat anlayışı, çalışma tarzı, ileriye dönük planları ve tavsiyeleri şeklinde gruplandırılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, günümüzün yaşayan sanatçılarından biri olan Devrim Erbil, sanat anlayışındaki özgünlük ve üretkenlik, seçtiği temalardaki ve üslubundaki ısrar gibi özellikleriyle Çağdaş Türk resim sanatı içinde önemli yeri olan bir sanatçıdır. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nin, Devrim Erbil’in sanat anlayışının şekillenmesinde önemli bir role sahip olduğu görülmüş, sanatçının bu dönemdeki hocaları ve atölye ortamı incelenmiştir. Resim çalışmalarının yanında; baskı, halı resim, marküteri, pleksi, seramik, mozaik, vitray gibi çalışmalarından örnekler verilmiştir. Bu çalışmalarında sanatçının üzerinde ısrarla durduğu çizgi ve ritim gibi plastik eleman ve ilkeler olduğu görülmüştür. Çoğunlukla uzaktan bir bakış açısıyla resmettiği görünümlerinde minyatür etkileri söz konusu iken, sanatçı geleneksellikle modernizmi harmanlayarak Türk resim sanatı içinde kendi özgün üslubunu oluşturmuştur.

Anahtar Kelimeler
Devrim Erbil, Çağdaş Türk Resim Sanatı,Çizgi,Ritim

Abstract
This research includes the subject, “The Role and Importance of Devrim Erbil In Contemporary Turkish Painting Art”. In this research, the historical progress of Contemporary Turkish Painting Art, as well as the life of Devrim ERBİL and his approach to the painting art, are mentioned. It was designed in the Search- Scan Model. The research was carried out with the semi-constructional interview tecnique that was one of the qualitative research methods based on this model. In the the semi-constructional interview with Devrim ERBİL, thirteen questions were asked to the painter. These questions were grouped such as the life, education, working style of the painter, his approach to the painting, his plans for future and his advices. According to the results gatherded in the research, Devrim ERBİL, who is one of today’s active painters, with his characteristics such as the originality and productivity in his approach to the painting, the insistence on his themes and style, is a painter having an important role in Contemporary Turkish Painting Art. It was seen that İstanbul University Fine Arts Academy had an important role in forming Devrim Erbil’s approach to the painting. His teachers in that term and the atmosphere in the workshop were studied. The examples of his paintings, as well as his works such as press, carpet painting, marquetry, plexi, ceramic, mosaic, stained glass were given. In his those works, it was seen that there were the plastic components and principles such as line and rhythm on which the painter insisted. Usually, while there are miniature effects on his images painted by a faraway point of view, the painter forms his own style in Turkish Painting Art by combining conventionalism and modernism.

Keywords
Devrim Erbil, Contemporary Turkish Painting Art,Line,Rhythm

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri