Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


CAHİT KOYTAK’IN “İNSAN OLMASAYDI” ŞİİRİNDE ZAMAN KAVRAMININ İŞLENİŞİ
(ON THE CONCEPT OF TIME IN CAHİT KOYTAK’S POEM, “İNSAN OLMASAYDI” )

Yazar : Arzu YILDIRIM    
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 30
Sayfa : 420-424
142    125


Özet
Zaman kavramı felsefenin tartışmalı konularından biridir. Düşünürler bu konuyu ele alırken, onu varlıktan bağımsız olarak düşünmemişlerdir. Cahit Koytak ise, “Yeni Başlayanlar İçin Metafizik” adlı şiir kitabında yer alan “İnsan Olmasaydı” adlı şiirinde, zaman konusunu şiir geleneği içeresinde tartışmış ve bir bakıma kendi şiirinin varlık anlayışını ortaya koymuştur. Koytak şiirinde, zamanı klasik dönem varlık anlayışıyla işlerken, modern çağın şiir dilini kullanmış ve okura tasavvuf? bir perspektif sunmuştur. Bir sanat olarak şiir, özü itibariyle insanın nesnel gerçekliği aşma çabasının bir ürünü olması bakımından zamana bağlı olmayan bir yöne sahiptir. Koytak’ın şiirinde bu yön açıkça görülmektedir. Makalede, insanın kendi gerçekliğini arayışının, zaman kavramı üzerinden şiirde nasıl işlendiği ortaya konulmaya çalışılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Şiir, zaman, tasavvuf, felsefe, sanat

Abstract
Time as a concept is one of the most controversial issues in philosophy. Scholars, who deal with it, do not think that it is independent of being. Cahit Koytak, in his poem called İnsan Olmasaydı which occurs in his Yeni Başlayanlar İçin Metafizik, discusses this concept within the frames of poetry tradition and he somewhat reveals his own conception of being. In the poem Koytak works the concept of time through the classical period’s perception of being and he uses the poetic language of the modern age and also presents a mystical perspective to his readers. Poetry as an art is a product of the man’s attempt to transcend the objective reality and it has an aspect that exceeds the limits of temporality. This clearly can be seen in Koytak’s poem. In this article, I am trying to show that how, in the poem, man’s search for truth is dealt with through the concept of time.

Keywords
Poetry, time, sufism, philosophy, art

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri