Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


OĞUZNÂMELERDEKİ KÜRKLÜ HAYVANLAR
(FURRY ANIMALS IN GHUZZNAME )

Yazar : Ebru BİRKAN AKHAN    
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 30
Sayfa : 381-388
182    166


Özet
Oğuznâmeler, Oğuz boylarının milli ansiklopedileridir; Oğuzların dini, tarihi, coğrafi ve sosyo-kültürel yapıları hakkında bilgi verirler. Oğuz Destanı'nın dilden dile nesilden nesile aktarılmaları sonucu "Oğuznâmecilik" adı verilen bir gelenek teşekkül etmiştir. Çalışmamızda Oğuznamelerdeki kürklü hayvan adları tespit edilmiştir; Oğuznâmelerde kürklü hayvan adlarının değişik şekillerde kullanıldığı anlaşılmıştır. Kimi kürklü hayvan adlarının da formülistik sayıyla kullanıldığı görülmüştür. Bu cümleden Oğuznâmelerin söz varlığının zenginliği dikkate değerdir.

Anahtar Kelimeler
formülistik sayı, gelenek, kürklü hayvan, milli ansiklopedi, Oğuznâme, Oğuz.

Abstract
Epistles of Oghuz (Ghuzzname) are the national encyclopedias of Oghuzs (Ghuzz) tribes; they give information about the religious, historical, geographical and sociocultural structures of Oghuzs. As a result of passing down Epic of Oghuz from generation to generation, a tradition, which one is called Traditionalism of Ghuzzname has been formed. In our study, the names of furs in the Ghuzzname were identified; it’s been understood that the names of furs in the Ghuzzname had been used in different ways. It’s been determined that some of the names of furs were used with formulaic number. From this sentence, the wealth of the vocabulary of Ghuzznames is significant.

Keywords
fur, formulaic number, Ghuzzname, Ghuzz, national encyclopedia, Oghuz, tradition,

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri