Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


AİLEDE KADINA YÖNELİK ŞİDDETİN SOSYOLOJİK ANALİZİ
(SOCIOLOGICAL ANALYSIS OF VIOLENCE AGAINST WOMEN IN FAMILY )

Yazar : Yücel CAN   - Funda ASLAN - Meryem GÖK  
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 30
Sayfa : 30-39
234    238


Özet
Aile, dünyadaki her ülkede bulunan ve önemli işlevleri yerine getiren önemli kurumlar arasındadır. Diğer kurumların yanı sıra aile kurumu neslin devamı, toplumun norm, değer, kültür ve inancını gelecek zamana iletmede önemli bir konumdadır. Ailenin yerine konulması planlanan farklı görüşlerin olması, aile kurumunda yaşanabilecek problemlere çözümler getirememekte, sorunlar karşısında bireyleri çıkmaza sürükleme eğilimindedir. Bu çıkmazın oluşmaması ve yaşanan değişimlerin aile kurumu üzerindeki etkilerine dikkat edilerek, temelde aile kurumunu zedeleyen problemlerin nedenlerini tespit etmek, problemlere çözüm önerisi getirebilmemiz noktasında bize yardımcı olacaktır. Amacımız aile kurumunda meydana gelen problemleri tespit etmek, problemlerin nedenleri üzerinde durmak, problemlere çözüm önerileri getirmektir. Bu amaçla makalenin konusunu günümüz toplum yapısında önemli bir sorun olarak varlığını devam ettiren kadın cinayetleri oluşturmaktadır. Konuyla ilgili bulgular, literatür taraması ile elde edilmiştir. Bu doğrultuda konu çatışmacı ve yapısal fonksiyonel yaklaşım doğrultusunda ele alınacaktır.

Anahtar Kelimeler
Aile, Kadın, Şiddet, Cinayet, Sosyoloji

Abstract
The fact that the family has different opinions planned to be replaced is not able to provide solutions to the problems that may occur in the family institution, and tends to drag individuals into problems. It will help us to determine the causes of the problems that cause damage to the family institution and to offer a solution to the problems. Our aim is to identify the problems occurring in the family institution, to focus on the reasons of the problems and to offer solutions to the problems. For this purpose, the subject of the article is the murder of women who continue to exist as an important problem in today's society. Findings related to the subject were obtained by literature review. In this respect, the subject will be discussed in line with the confrontational and structural functional approach.

Keywords
Family, Women, Violence, Murder, Sociology

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri