Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


ÖSKEMEN ŞEHRİ’NDE (Kazakistan) DOĞUM ÖNCESİ VE SONRASI ADETLER
(TRADİTİONS BEFORE AND AFTER BABY BİRTH İN OSKEMEN (KAZAKHSTAN) )

Yazar : Selman ŞİMŞEK   - Ayşe A. DİNÇ  
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 30
Sayfa : 402-419
134    122


Özet
Doğum hayatın geçiş dönemlerinden ilkidir. Doğum anneye benlik ve bütünlük, babaya güven, akrabaya ve soya güç kazandırmaktır. Çünkü dünyaya gelen her ferd ailenin ve akrabaların sayıca artması anlamına gelmektedir. Sayıca artan aile toplumda daha saygın ve güçlü bir konuma sahip olur. Hayata atılan ilk adım olan doğum hadisesi tüm toplumlarda olduğu gibi Kazak’larda da büyük bir sevinçle karşılanır. Bütün Türk Dünyası’nda olduğu gibi Öskemen’de de anne adayı, hamile kalma isteğinden başlayarak bazı âdetlere uymak ve âdetlerin gerektirdiği işlemleri yerine getirmek zorundadır. Buna bağlı olarak sosyal hayatın içinde önemli yere sahip olan doğum hadisesi etrafında çeşitli inanış ve ritüelleri barındırmaktadır. Bu makalede, Öskemen’de doğum öncesi doğum sırasında ve sonrası adetlere yer verilecektir.

Anahtar Kelimeler
Kazak, Doğum Adetler, Halk İnanışları, Doğu Kazakistan Kazakları, Öskemen

Abstract
The birth being one of the important transition periods of human life brings ego and integrity to mother, confidence to father and power to relatives and ancestors since every birth increases the number of members in family. Increase in ancestry means the rise in power and solidarity. As being the beginning of human life, the birth has a big importance for kazakh people. Motherhood begins from following some traditions willing to be pregnant and has to fulfill the procedures required by the customs, much the same it has for all Tukish Tribes. The birth being one of the important transition periods of human life that's why kazakh people meet it with great love like all tribes do.Correspondingly, there are various beliefs and customs relating to the birth in social life. In this paper, the information about beliefs and rituals accepted among Kazakh people in East Kazakhstan before giving birth, during and after that process will be presented .

Keywords
Kazakh, Kazakhstan, Oskemen, Tradition, Baby, Birth

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri