Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


ZAFER HANIM’IN AŞK-I VATAN ESERİNE PSİKANALİTİK BAKIŞ
(A PSYCHOANALYTIC OVERVIEW OF ZAFER HANIM’S NOVEL AŞK-I VATAN )

Yazar : Ferda ATLI    
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 30
Sayfa : 222-237
135    138


Özet
Türk edebiyatında ilk kadın romancı olarak uzun süre Fatma Aliye Hanım’ın işaret edildiği bilinmektedir. Fakat Zehra Toska’nın 1994 tarihli “Tarih Öncesinden Günümüze Anadolu Kadınının Sosyal ve Kültürel Konumu” adlı seminerde tanıttığı Zafer Hanım’ın, 1877 yılında Aşk-ı Vatan adlı romanını yazmış olduğu bilgisi ilk Türk kadın romancı olarak bilinen Fatma Aliye Hanım’ı tahtından etmiştir. 19. yüzyılın başlarında yaşamış bir kadın yazarın -Zafer Hanım’ın- elinden çıkan Aşk-ı Vatan, toplumsal ve bireysel semboller içermekte yazarın farkına varmadan esere dâhil ettiği bilinçdışı sembollerle hem dönem kadınının hem Zafer Hanım’ın ruh dünyasına temas edilmektedir. Eser dikkatlice incelendiğinde Zafer Hanım’ın deniz, gül, oda gibi kadını çağrıştıran sembolleri sıklıkla kullandığı ve vatanı anne karnını hatırlatan kaçış mekânı olarak işlediği görülmektedir. Bu tutum Zafer Hanım’ın yanı sıra çözülmekte olan Osmanlı toplumunun da melankolik ve yaslı duygu dünyasını su yüzüne çıkarmaktadır. Çalışmanın amacı psikanalitik edebiyat eleştirisi yöntemi ışığında Aşk-ı Vatan eserinin ve Türk edebiyatındaki ilk kadın romancı olarak tanıtılan fakat hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olunamayan Zafer Hanım’ın bilinç-bilinçdışı düzlemde Sigmund Freud kuramı temelli çözümlemesini yapmaktır.

Anahtar Kelimeler
Kadın, Türk edebiyatı, roman, Zafer Hanım, psikanalitik edebiyat eleştirisi.

Abstract
It is known that Fatma Aliye Hanım has long been referred as the first female novelist in Turkish literature. However, Zehra Toska declared in her seminar about “The Social and Cultural Position of Anatolian Women from Prehistory to Present”in 1994 that Zafer Hanım wrote her novel Aşk-ı Vatan in 1877,which toppled Fatma Aliye Hanım known to be the first woman novelist from her throne. Written by a female novelist -Zafer Hanım-, who lived in the early 19th century, the novel Aşk-ı Vatan includes social and individual symbols, and touches to the spiritual realm of both the contemporary women and Zafer Hanım through unconscious symbols which the writer included unintentionally into her novel. When the text is carefully examined, it is seen that Zafer Hanim frequently used the symbols which remind the woman like sea, rose, room, and acted as an escape space reminding mother. This attitude, besides Zafer Hanim, reveals the melancholic and woeful Ottoman society which is being solved. The purpose of this study is to analyze at conscious-subconscious level the work Aşk-ı Vatan written by Zafer Hanım, about whom not much detail is known other than being the first female Turkish novelist, based on Sigmund Freud’s theory using the psychoanalytic literary criticism method.

Keywords
Women, Turkish Literature, novel, Zafer Hanım, psychoanalytic literary criticism.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri