Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


DİN EVDE Mİ? NEREYE GİTMİŞTİ? DÖNERSE SORA(BİLİ)R MI(İ)YI(İ)Z?
(IS RELIGION AT HOME? TO WHERE DID IT GONE? IF IT TURNS, OF ASK? )

Yazar : Mevlüt ALBAYRAK    
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 32
Sayfa : 34-59
135    150


Özet
Din ya da Latin kökenli religion günümüzde geçmişe ait, ya da değersiz bir şey olarak kabul görmüyor. Bazı düşünür ve felsefecilerin söylediği gibi, din modern çağa ve felsefeye, özellikle de din felsefesine geri geldi. Bu günlerde dinin yeniden –gelişi diye adlandırılan bir şeyi fazlaca duyar ve izler olduk. Bu yazıda, Derrida’nın din, theology ve negatif teoloji hakkında yazılmış olan Faith and Knowledge: The Two Sources of “Religion” at the Limits of Reason Alone makalesini değerlendireceğiz. Din hakkına Derrida’nın metinlerindeki dini ve teolojik kuramsal yapıyı anlamaya çalışacağız. Derrida’nın metinlerinde din ve teolojik dini düşünce, dini ve dini hayat ve düşüncenin geri geldiğini ileri sürer. Derrida’ya göre din “İbrahimi olandır” ve “İbrahimi olan da dinin koşuludur.” Buna göre din geri geldi mi ya da yeniden geldi mi?

Anahtar Kelimeler
Derrida, Din, İbrahimi Din, İslam, Yahudilik, Din ve Kurtuluş

Abstract
Abstract DİN/Religion can no longer be regarded as an unfounded phenomenon belonging to an ancestral or dead, outmoded thing. As some thinkers and philosphers say, religion is turn to post-modern period and philosophy, especially philosophy of religion. In our days we keep hearing and showing a great deal what has been called religious re-turn. In this essay, we examine Derrida’s Faith and Knowledge: The Two Sources of “Religion” at theLimits of ReasonAlone has written on religion, theology and negative theology. We attempt to comprehend the theoretical construction of religious and theological in Derrida’s text on religion. Religion and teological religious thought in Derrida’s texts famously assert that religion and religious life and though is turn. According to Derrida, “religion is the Abreahamic” and the “Abrahamic is also the condition of religion.” Accordinly, Does Din/religion come back, or turn, re-turn?

Keywords
Derrida, Religion, Abrahamic Religion, İslam, Jewishness, Religion and Salvation.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri