Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


ÖRGÜTSEL ÇATIŞMA YÖNETİMİ STRATEJİLERİNİN ÇALIŞANLARIN İŞTEN AYRILMA EĞİLİMLERİ ÜZERİNE ETKİSİ
(THE IMPACT OF ORGANIZATIONAL CONFLICT STRATEGIES ON EMPLOYEE TURNOVER TENDENCY )

Yazar : Övgü TÜRE    
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 30
Sayfa : 580-590
21    13


Özet
Bu çalışmanın amacı, çalışanların işten ayrılma kararlarında çatışma yönetiminde kullanılan stratejilerin etkisini araştırmaktır. Araştırma, İstanbul ili içinde yer alan özel bir bankanın Genel Müdürlüğünde çalışan kişilere anket yöntemi uygulanarak yapılmıştır. Araştırma sonucunda çatışma yönetiminde en çok tercih edilen yaklaşımların, kaçınma ve problem çözme olduğu, en az tercih edilen yaklaşımın ise uzlaşma olduğu ve çalışanların işten ayrılma kararları ile çatışma yönetiminde kullanılan alt boyut stratejilerin arasında ters bir ilişki olduğu ve işten ayrılma düşüncelerinin düşük olduğu tespit edilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Çatışma Yönetimi, İşten Ayrılma Düşüncesi, Çatışma

Abstract
The aim of this study is to analyze the impact of organizational conflict strategies on employee turnover purposes. The study is conducted in a private bank’s headquarters in İstanbul by handing out surveys to employees. The results of the survey indicated that the employee turnover aim is relatively low, and most of the time employees prefer to use the avoidance and problem solving methods in their organizational confict startegies. It is also found out that there is a negative relationship between sub-dimensions of conflict management strategies on employee’s purpose on turnover.

Keywords
Conflict Mangement, Employee Turnover, Conflict

Gelişmiş Arama


Duyurular

  MAKALE KABULÜ

  Ocak ayında yayımlanacak 32. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews

  OCAK 2018

  Dergimizin yayın periyodu değişmiştir bundan sonraki süreçte aylık olarak yayın hayatına devam edecektir.   Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri