Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


ÇARPANALI VE GÜCÜLÜ KOLAN DOKUMACILIĞININ ORTAK VE FARKLI YÖNLERİNİN İNCELENMESİ
(INVESTIGATION OF COMMON AND DIFFERENT ASPECTS OF BAND WEAVING WITH TABLET AND HEALD )

Yazar : Dilek TÜM CEBECİ    
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 32
Sayfa : 602-615
93    100


Özet
Türk el sanatları içinde köklü bir geleneğe ve geçmişe sahip olan el dokumacılığı kültürel değerlerimizin önemli bir parçasını oluşturur. Türk toplumunun estetik ve sanat anlayışının günlük yaşamdaki yerini en iyi yansıtan alanlardan biri de geleneksel dokumalardır. Geleneksel dokumalardan biri olan Kolan dokumacılığı geçmişi çok eski zamanlara dayanan özellikle Mısır’da başlayıp Mezopotamya’da devam eden varlığını Anadolu’nun farklı bölgelerinde ve Orta Asya’da da sürdürmüş olan, renk ve desen çeşitlikleri ile kültür zenginliği oluşturmuş bir dokumacılıktır. Dokuma çeşitlerimiz içinde yer alan kolan dokumalar, desenin çözgüde görüldüğü gücülü dar ve şerit dokumalardır. Çarpanalı kolan dokumaları ise kartlı (plakalı) şerit dokumalardır. Her iki dokuma da temelde aynı görünmekle birlikte dokuma tekniği açısından farklılıklar göstermektedir. Günümüzde bu dokumaları üretenler ise oldukça azalmıştır. El dokumacılığında geleneksel özelliklerin korunmasının yanında, yapılacak yeni tasarımlarla bu köklü sanatımızın yaşatılması ve geliştirilmesi ve bu sanatın gelecek kuşaklara aktarılması oldukça önemlidir. Bu amaçla hazırlanan çalışmada kartlı ve gücülü kolan dokumalarının tarihi, kullanılan araç ve gereçler, uygulama aşamaları ve kullanım alanları, teknik özellikleri örneklerle incelenmiştir.

Anahtar Kelimeler
Kültür, Geleneksel dokuma, çarpana ve kolan dokumaları.

Abstract
Hand weaving, having a long-standing tradition and past in Turkish handicrafts, constitutes a significant part of our cultural values. One of areas that best reflects the position of aesthetics and art conception in daily life is traditional weavings. Band weaving, being one of the traditional weavings, is a weaving that has a past dating back to old times, and which especially started in Egypt and continued in Mesopotamia region and maintained its existence in different regions of Anatolia and Central Asia and constituted a cultural richness with variety of colour and patterns. Band weavings which belongs to a kind of hand weaving, are narrow and band weavings with heald where the pattern is seen in a warp. On the other hand, band weavings with tablet are weavings with cards (sheets). While both veawings seem fundamentally similar, they show varieties with respect to weaving style. People who have produced such weavings have significantly decreased in today’s life. It is of paramount importance that this long-standing traditional art should be sustained and improved with new designs and handed to future generations as well as maintained its traditional features in hand weaving. For that reason, in this work, history of band weaving with card and heald, equipments used, areaa of use and stages of applications and technical properties are investigated by giving samples.

Keywords
Culture, Traditional Weaving, Tablet And Band Weavings.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri