Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


DÜNYADA POLİTİKA EĞİTİMİ VE GELİŞİMİ
(POLITICAL SCIENCE EDUCATION AND ITS IMPROVEMENT IN THE WORLD )

Yazar : Erdal FIRAT    
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 32
Sayfa : 7-33
162    176


Özet
Bir sosyal bilim olarak karşılatırmalı politika bilime bugünkü haline 19. yüzyılın ikinci yarısında kavuştu. O zamanlarda kendisini kökleri 2500 yıl önceye Aristo ve Platon'a dayanan politika felsefesinden soyutlayan politika bilimi kendi yolunu oluşturdu. "Politika bilimi" terimi her zaman politik felsefeden ayrı tutulamıyordu, ve modern disiplin de felsefe etiği, politik ekonomi, politik teoloji, tarih ve diğer alanlar da ideal devletin ne olması gerektiği, karakteri ve fonksiyonlarıyla ilgili normatif kararlar ortaya çıktı. Makalemizde, politika bilimi eğitiminin antik Yunan köklerine baktık ve kronolojik olarak günümüze kadar geldik. Eski Yunan filozofların, Orta Çağ'ın Aquinas'lı Aziz Thomas'ının, modern ve post-modern zamanların incelemelerini gerçekleştirdik.

Anahtar Kelimeler
siyaset, siyaset bilimi, politika, politika bilimi, eğitim, siyaset eğitimi, politika eğitimi, davranışsal devrim, siyasal gelişim

Abstract
As a social science, contemporary political science started to take shape in the latter half of the 19th century. At that time it began to separate itself from political philosophy, which traces its roots back to the works of Aristotle, and Plato which were written nearly 2,500 years ago. The term "political science" was not always distinguished from political philosophy, and the modern discipline has a clear set of antecedents including also moral philosophy, political economy, political theology, history, and other fields concerned with normative determinations of what ought to be and with deducing the characteristics and functions of the ideal state. In our article, we look back to the ancient Greek roots of political science teaching and come forward chronologically. We examine the works of ancient Greek philosophers, St Thomas of Aquinas of the Middle Age and then modern and post-modern times.

Keywords
politics, political science, politics, politics, education, political education, policy education, b

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri