Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TÜRKİYE'NİN SIĞINMACI POLİTİKALARINA YÖNELİK BİR ALAN ARAŞTIRMASI: HATAY ÖRNEĞİ*
(A FIELD RESEARCH POLICY FOR TURKEY'S ASYLUM SEEKERS: HATAY EXAMPLE )

Yazar : Mehmet Tamer   - Mehmet KAHRAMAN  
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 32
Sayfa : 574-591
62    54


Özet
Ortadoğu’da “Arap Baharı” denilen süreç, bu coğrafyada yer alan ülkeleri her yönden olumsuz bir şekilde etkilemiştir. Özellikle 2011 yılı başlarında Suriye’de rejim güçleri ile muhalifler arasında meydana gelen çatışmalar nedeniyle milyonlarca insan doğup büyüdüğü toprakları terk etmiş ve bunun sonucunda öncelikle komşu ülkelere ve sonrasında Avrupa ülkelerine göç süreci başlamıştır. Başta Türkiye olmak üzere Suriye’ye komşu olan ülkeler bu süreçten ciddi şekilde etkilenmişlerdir. Resmi olmayan rakamlara göre dört milyondan fazla Suriye vatandaşının göç ettiği Türkiye’de güvenlik, ekonomi ve sağlık sorunları başta olmak üzere, birçok konuda problemler ortaya çıkmıştır. Çalışmamızda, beş yüz bin kişi olduğu tahmin edilen Suriyeli sığınmacıların yaşadığı Hatay ilinde Türkiye’nin sığınmacılara uyguladığı politikalar anket yöntemiyle değerlendirilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Göç, Sığınmacı, Hatay, Politika

Abstract
In the Middle East, the so-called bir Arab Spring eri has adversely affected the countries in this geography. Especially in the beginning of 2011, because of the conflicts between the regime forces and the opponents in Syria, millions of people have abandoned the lands where they were born, and as a result, the migration process to the neighboring countries and then to the European countries has begun. countries neighboring Syria, notably Turkey are severely affected by this process. According to unofficial figures, more than four million Syrian citizens emigrated to the security of Turkey, especially the economy and health issues, problems have emerged in many aspects. In our study, it was evaluated by five hundred thousand Syrian refugees estimated to be living as refugees in Hatay province in Turkey's policy survey methods

Keywords
Migration, Defector, Hatay, Policy

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Nisan ayında yayımlanacak 36. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews

  OCAK 2018

  Dergimizin yayın periyodu değişmiştir bundan sonraki süreçte aylık olarak yayın hayatına devam edecektir.   Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri