Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


İNSANLARIN BESLENME ALIŞKANLIKLARININ SAĞLIK ÜZERİNDEKİ ETKİSİNE YÖNELİK ŞANLIURFA’DA BİR ARAŞTIRMA
(A RESEARCH ON THE HEALTH IMPACT OF PEOPLE’S EATING HABITS IN ŞANLIURFA )

Yazar : Berfin Zehra ERGÜN   - Sema SAYAR - Merve YALÇINKAYA - Ömer Faruk KABUL - Rukiye Hanım KILIÇ - Mehmet MİMAN  
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 32
Sayfa : 723-730
65    49


Özet
Beslenme alışkanlıkları insanlar için önemli bir yere sahiptir. Yaptığımız çalışma ile Şanlıurfa ilindeki insanların beslenme alışkanlıklarına yönelik beslenme sıklıkları ve tüketilen gıdalar ele alınarak yapılan analizlerin “sağlık” üzerindeki etkileri araştırılmış olup; kolayda örnekleme ile seçilen 100 kişinin demografik özelliklerinin (cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, medeni hal, beslenme şekli, organik gıda tüketim durumu, organik gıda tüketim sıklığı, fast-food kullanım durumu, fast-food kullanım sıklığı ve sağlık problemi durumu) onların sağlık durumlarına olan beslenme alışkanlıkların hakkındaki görüşleri incelendiğinde kadınların erkeklere göre daha çok organik gıda tükettikleri ortaya çıkmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Beslenme alışkanlığı, araştırma, Şanlıurfa

Abstract
Eating habits has an important place among humans. In this study, the analysis of eating habits of people in Şanlıurfa province and their food consumption were investigated with 100 participants selected with easy sampling. When the effects of participants demographic characteristics (such as gender, age, education, eating habits, organic food consumption status, organic food consumption frequency, fast food consumption status, fast -food consumption frequency and health status) on their eating habits are investigated, it is found that females consume organic food more than males.

Keywords
Eating habits, survey, Şanlıurfa

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Nisan ayında yayımlanacak 36. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews

  OCAK 2018

  Dergimizin yayın periyodu değişmiştir bundan sonraki süreçte aylık olarak yayın hayatına devam edecektir.   Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri