Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


İNSANLARIN BESLENME ALIŞKANLIKLARININ SAĞLIK ÜZERİNDEKİ ETKİSİNE YÖNELİK ŞANLIURFA’DA BİR ARAŞTIRMA
(A RESEARCH ON THE HEALTH IMPACT OF PEOPLE’S EATING HABITS IN ŞANLIURFA )

Yazar : Berfin Zehra ERGÜN   - Sema SAYAR - Merve YALÇINKAYA - Ömer Faruk KABUL - Rukiye Hanım KILIÇ - Mehmet MİMAN  
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 32
Sayfa : 723-730
110    78


Özet
Beslenme alışkanlıkları insanlar için önemli bir yere sahiptir. Yaptığımız çalışma ile Şanlıurfa ilindeki insanların beslenme alışkanlıklarına yönelik beslenme sıklıkları ve tüketilen gıdalar ele alınarak yapılan analizlerin “sağlık” üzerindeki etkileri araştırılmış olup; kolayda örnekleme ile seçilen 100 kişinin demografik özelliklerinin (cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, medeni hal, beslenme şekli, organik gıda tüketim durumu, organik gıda tüketim sıklığı, fast-food kullanım durumu, fast-food kullanım sıklığı ve sağlık problemi durumu) onların sağlık durumlarına olan beslenme alışkanlıkların hakkındaki görüşleri incelendiğinde kadınların erkeklere göre daha çok organik gıda tükettikleri ortaya çıkmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Beslenme alışkanlığı, araştırma, Şanlıurfa

Abstract
Eating habits has an important place among humans. In this study, the analysis of eating habits of people in Şanlıurfa province and their food consumption were investigated with 100 participants selected with easy sampling. When the effects of participants demographic characteristics (such as gender, age, education, eating habits, organic food consumption status, organic food consumption frequency, fast food consumption status, fast -food consumption frequency and health status) on their eating habits are investigated, it is found that females consume organic food more than males.

Keywords
Eating habits, survey, Şanlıurfa

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri