Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


LÜBNANLI YAZAR LEYLÂ BA’LEBEKKÎ’NİN YAŞIYORUM ADLI ROMANI ÖRNEĞİNDE KADININ ÖZGÜRLÜK ARAYIŞI
(WOMEN’S FREEDOM SEEKING IN THE EXAMPLE OF LEBANESE WRITER LEYLA BA’LEBEKKI’S NOVEL, “I LIVE” )

Yazar : Yeşim FETTAHOĞLU    
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 32
Sayfa : 254-282
84    66


Özet
Lübnanlı yazar Leylâ Ba‘lebekkî’nin kaleme aldığı ilk romanı Ene Ahyâ (Yaşıyorum), Arap kadın edebiyatının başarılı bir klasiğidir. Güçlü bir şekilde egzistansiyalizmden etkilenen Leylâ Ba‘lebekkî, kadınların ezilmişliğini konu etmeye ilk cesaret eden yazarlardan biri olduğu için Arap Françoise Sagan olarak tanımlanmıştır. Roman 1958’de yayınlandığında şiddetli tepkilere neden olmuştur. Genç bir kadının dünyaya karşı feryadını o zamana kadar duyulmamış bir şekilde ortaya koymuştur ve kadının sesi olarak görülen öncü bir eserdir. Ene Ahyâ 1950’li yılların sonlarında asi, genç Lübnanlı bir kadının hikâyesini anlatır. Beyrut’ta itibarlı bir tüccarın kızı olan Lînâ ailesinin geleneksel prangalarından kurtulmak ister. Genç kadın sürekli olarak yaygın kaideleri reddeder. Hayata karşı bireysellik ve özgürlük arayışındadır. Bu çalışmada yazarın hayatı ve fikirleri hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra da Ene Ahyâ romanında kadının bireysellik ve özgürlük arayışı yönünde analiz yapılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Leylâ Ba‘lebekkî, Lübnan, Ene Ahyâ, Yaşıyorum, Roman, Varoluşçuluk, Egzistansiyalizm, Bireysel Özgürlük.

Abstract
Lebanese writer Layla Balabakki’s first novel Ane Ahya (I Live) was a masterpiece of Arabia women literature. Layla Balabakki who powerfully affected by existentialism is identified as an Arabia Françoise Sagan because of being the first women writer who venture to write women persecution. Novel caused violent reactions when it published in 1958. Novel is seen as a pioneer work, which is a voice of woman, because it unfolds a young woman’s clamour to the word that isn’t unheard before. Ene Ahya (I Live) narrates the story of a Lebanese rebellious young women in the late of 1950’s. Lina who is a daughter of an honourable merchant in Beirut wants to get rid of her family’s traditional rules. She always refuses common rules and she is in a search of freedom and individualism toward the life. In this study, the knowledge of writer’s life and ideology is given. Thereafter, women seeking of individualism and freedom in the novel Ene Ahya (I Live) is analysed.

Keywords
Layla Balabakki, Lebanon, Ene Ahya, I Live, Ich Lebe, Novel, Existentialism, Individual Freedom.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Nisan ayında yayımlanacak 36. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews

  OCAK 2018

  Dergimizin yayın periyodu değişmiştir bundan sonraki süreçte aylık olarak yayın hayatına devam edecektir.   Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri