Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


LÜBNANLI YAZAR LEYLÂ BA’LEBEKKÎ’NİN YAŞIYORUM ADLI ROMANI ÖRNEĞİNDE KADININ ÖZGÜRLÜK ARAYIŞI
(WOMEN’S FREEDOM SEEKING IN THE EXAMPLE OF LEBANESE WRITER LEYLA BA’LEBEKKI’S NOVEL, “I LIVE” )

Yazar : Yeşim FETTAHOĞLU    
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 32
Sayfa : 254-282
122    93


Özet
Lübnanlı yazar Leylâ Ba‘lebekkî’nin kaleme aldığı ilk romanı Ene Ahyâ (Yaşıyorum), Arap kadın edebiyatının başarılı bir klasiğidir. Güçlü bir şekilde egzistansiyalizmden etkilenen Leylâ Ba‘lebekkî, kadınların ezilmişliğini konu etmeye ilk cesaret eden yazarlardan biri olduğu için Arap Françoise Sagan olarak tanımlanmıştır. Roman 1958’de yayınlandığında şiddetli tepkilere neden olmuştur. Genç bir kadının dünyaya karşı feryadını o zamana kadar duyulmamış bir şekilde ortaya koymuştur ve kadının sesi olarak görülen öncü bir eserdir. Ene Ahyâ 1950’li yılların sonlarında asi, genç Lübnanlı bir kadının hikâyesini anlatır. Beyrut’ta itibarlı bir tüccarın kızı olan Lînâ ailesinin geleneksel prangalarından kurtulmak ister. Genç kadın sürekli olarak yaygın kaideleri reddeder. Hayata karşı bireysellik ve özgürlük arayışındadır. Bu çalışmada yazarın hayatı ve fikirleri hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra da Ene Ahyâ romanında kadının bireysellik ve özgürlük arayışı yönünde analiz yapılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Leylâ Ba‘lebekkî, Lübnan, Ene Ahyâ, Yaşıyorum, Roman, Varoluşçuluk, Egzistansiyalizm, Bireysel Özgürlük.

Abstract
Lebanese writer Layla Balabakki’s first novel Ane Ahya (I Live) was a masterpiece of Arabia women literature. Layla Balabakki who powerfully affected by existentialism is identified as an Arabia Françoise Sagan because of being the first women writer who venture to write women persecution. Novel caused violent reactions when it published in 1958. Novel is seen as a pioneer work, which is a voice of woman, because it unfolds a young woman’s clamour to the word that isn’t unheard before. Ene Ahya (I Live) narrates the story of a Lebanese rebellious young women in the late of 1950’s. Lina who is a daughter of an honourable merchant in Beirut wants to get rid of her family’s traditional rules. She always refuses common rules and she is in a search of freedom and individualism toward the life. In this study, the knowledge of writer’s life and ideology is given. Thereafter, women seeking of individualism and freedom in the novel Ene Ahya (I Live) is analysed.

Keywords
Layla Balabakki, Lebanon, Ene Ahya, I Live, Ich Lebe, Novel, Existentialism, Individual Freedom.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri