Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


CRANBROOK SANAT AKADEMİSİ VE DOKUMA ATÖLYESİ
(CRANBROOK ACADEMY OF ART AND THE WEAVING STUDIO )

Yazar : Neslihan YAŞAR    
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 32
Sayfa : 122-132
136    102


Özet
Cranbrook Sanat Akademisi 1927 yılında Detroit’ de George G. Booth tarafından kurulmuştur. Dokuma atölyesi aslında heykeltıraş olan ve dokuma tasarımı da yapan Loja Saarinen tarafından oluşturulmuştur. Ancak tasarım ve üretim faaliyetlerinin arttığı dönem Eliel Saarinen’in Marianne Strengell’ı Finlandiya’dan davet ettiği zaman başlamıştır. Helsinki’de dokuma eğitimini tamamlamış olan Strengell 1937 yılında Cranbrook’a gelmiştir. Akademinin ilkelerine tamamen uyan bir program izlemiştir. Bu dönemde iç mekan tekstillerinden döşemelik, perdelik kumaş tasarımları, battaniyeler, giysilik kumaş tasarımları, halılar tasarlanmış ve üretilmiştir. Bu okul gerçekten de kurucusu Booth’un istediği gibi sanatın ve endüstriyel tasarımın Amerika’daki merkezlerinden biri olmuştur. Tekstil tasarımında ve sanatlarında ünlenmiş pek çok kişi bu okulda eğitim görmüştür. Jack Lenor Larsen, Robert D. Sailors, Ed Rossbach bunlardan bazılarıdır. Bu makalede belli bir tasarım ve üretim felsefesi ile kurulan Cranbrook akademisinde çağımızın tekstil tasarım geleneğinin gelişimi, burada üretilen çeşitli tekstil ürünleri ve tasarımcılar üzerinden değerlendirilecektir.

Anahtar Kelimeler
Tekstil, dokuma, tasarım, eğitim, kültür.

Abstract
In 1927, The Cranbrook Academy was established in Detroit by George G. Booth. The weaving department began functioning with Loja Saarinen who was actually a sculpture but also practiced weaving design. But the boom period of designing and production activities began when Eliel Saarinen invited Marianne Strengel from Finland. Strengell who completed her weaving education in Helsinki came to Cranbrook in 1937. She followed a curriculum that completely fitted in the principles of the academy. At that time, she designed and produced interior design textiles like upholstery, curtain fabrics, blankets, apparel fabric designs and carpets. This school has indeed become one of the centres of art and industrial design in The USA as his founder Booth wished. Many people who became famous in textile design and art received education here. Jack Lenor Larsen, Robert D. Sailors, Ed Rossbach are some of them. In this article, the development of today’s textile design tradition at the Cranbrook Academy of Art, which was founded with a specific design and production philosophy, will be analysed through various produced textile products and designers named here.

Keywords
Textile, weaving, design, education, culture

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri