Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


SİYASAL PARTİLERİN DOĞUŞ TEORİLERİ, PARTİ TİPOLOJİLERİ VE KURUMSALLAŞMA BAĞLAMINDA ADALET PARTİSİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ
(AN ASSESSMENT ON JUSTICE PARTY IN THE CONTEXT OF BIRTH THEORIES OF POLITICAL PARTIES, TYPOLOGIES AND THEIR INSTITUTIONALIZATION )

Yazar : Hayrunnisa ÜNSAL    
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 32
Sayfa : 738-750
60    60


Özet
Bu çalışmanın amacı, siyaset bilimi alanında bilinen ve kabul görmüş olan siyasal partilerin doğuş teorileri, siyasal parti tipolojileri ve partilerin kurumsallaşma ölçütleri bağlamında Adalet Partisi’nin sınıflandırılması ve kurumsallaşması üzerine bir değerlendirmede bulunmaktır. Bu değerlendirmeyi yaparken doğuş teorileri ve siyasal parti tipolojilerine ek olarak Samuel. P. Huntington’un kurumsallaşma ölçütleri kullanılmıştır. Değerlendirme yapılmadan önce Adalet Partisi’nin tarihsel süreci hakkında bilgi verilmiştir. Değerlendirme aşamasında ise belirtilen ölçütler bağlamında parti değerlendirilmiş ve elde edilen bulgulara sonuç bölümünde yer verilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Adalet Partisi, Doğuş Teorileri, Kurumsallaşma, Parti Tipolojileri

Abstract
The purpose of this paper is make an assessment and classification for Justice Party, in the context of birth theories of political parties, typologies of political parties and criterias of institutionalization of political parties, which are known and accepted in political science field. While making those assessments, birth theories, party typologies and Samuel P. Huntington’s institutionalization criterias were used. Before evaluation, information was given about the historical process of the Justice Party in the evaluation stage, the party was evaluated according to the criteria specified and the findings were included in the result section.

Keywords
Birth Theories, Institutionalization, Justice Party,Party Typologies

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Nisan ayında yayımlanacak 36. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews

  OCAK 2018

  Dergimizin yayın periyodu değişmiştir bundan sonraki süreçte aylık olarak yayın hayatına devam edecektir.   Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri