Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


KONYA MUTFAK KÜLTÜRÜ ÜZERİNE NİTEL BİR ARAŞTIRMA
(A QUALITATIVE RESEARCH ON KITCHEN CULTURE IN KONYA )

Yazar : Ali ŞEN   - Yılmaz SEÇİM  
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 32
Sayfa : 552-560
60    57


Özet
Konya tarih boyunca önemli bir yerleşim yeri olmuştur. Birçok farklı kültürlerin yaşaması zengin bir mutfak kültürünün oluşmasını sağlamıştır. Toplum tarafından kutlanan özel günlerde yapılan yemekler her zaman Konya mutfak kültüründe önemli yer tutmuştur. Bu araştırma ile Konya’da yaşayan belirli bir yaşın üzerindeki insanlarla yüz yüze görüşülerek, mutfak kültürü hakkında bilgi toplanılması ve kayıt altına alınması amaçlanmıştır. Çalışma sonucunda çalışmaya katılanların aile olabilmek ve sosyalleşebilmek açısından mutfak kültürüne çok önem verdiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca katılımcıların önemli bir kısmı özel günlerde yapılan âdetlerin günümüzde yaşatılamadığını ve değişmeye başladığını bildirmiştir. Geçmişte yapılan yemeklerin günümüzde değişim gösterdiği de katılımcılar tarafından bildirilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Konya, mutfak kültürü, yiyecek, içecek

Abstract
Konya has been an important settlement throughout history. The survival of many different cultures led to a rich culinary culture. The dishes made on special days celebrated by the society always occupied an important place in the culinary culture of Konya. The aim of this study is to gather face to face interviews with people over a certain age in Konya and to collect and record information about the culinary culture. As a result of the study, it was found that the participants gave great importance to the culinary culture in terms of being a family and socializing. In addition, a significant number of the participants reported that the custom made in the special days could not be alive today and they started to change. It was also reported by the participants that the dishes made in the past have changed.

Keywords
Konya, culinary culture, food, bevarage

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Nisan ayında yayımlanacak 36. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews

  OCAK 2018

  Dergimizin yayın periyodu değişmiştir bundan sonraki süreçte aylık olarak yayın hayatına devam edecektir.   Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri