Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TANZİMAT DÖNEMİNDE BAĞDAT
(BAGHDAD IN THE PERIOD OF TANZIMAT )

Yazar : Nevzat ARTUÇ    
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 32
Sayfa : 154-162
68    87


Özet
Osmanlı Devleti’nin sınır vilayeti olan Bağdat’ta, XX. Yüzyıl başından itibaren istikrarlı yönetim kurma çabaları çoğunlukla başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Tanzimat ile birlikte bölgede yeniden yapılanma çabaları da belirli süre sonuç vermemiştir. Namık Paşa’nın göreve gelmesiyle birlikte Tanzimat reformlarının uygulanmasına geçilmiştir. Namık Paşa, bölgede hatırı sayılır bir değişime imza atmıştır. Midhat Paşa’nın bölgeye vali olarak bölgenin kaderini değiştirmiştir. Midhat Paşa’nın mevcut kanunlara göre değil de yerel şartları dikkate alarak hazırlamış olduğu adli, mali ve zirai alanlardaki reformlar halk tarafından büyük takdirle karşılanmıştır

Anahtar Kelimeler
Tanzimat, Bağdat, Namık Paşa, Midhat Paşa, IV. Ordu

Abstract
In Baghdad, the border province of the Ottoman Empire, XX. Efforts to establish stable management from the beginning of the century mostly resulted in failure. The reconstruction efforts in the region, together with the Tanzimat period, did not yield a certain period of time. After Namık Pasha came to office, the implementation of the Tanzimat reforms was started. Namik Pasha, has made a significant change in the region. Midhat Pasha as the governor of the region has changed the fate of the region. The reforms in the judicial, financial and agricultural areas that Midhat Pasha had prepared taking into account the local conditions, rather than the current laws, were widely welcomed by the public.

Keywords
Tanzimat, Baghdad, Namik Paşa, Midhat Paşa, Sixth Army.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Nisan ayında yayımlanacak 36. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews

  OCAK 2018

  Dergimizin yayın periyodu değişmiştir bundan sonraki süreçte aylık olarak yayın hayatına devam edecektir.   Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri