Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


YEŞİL PAZARLAMADA YENİ NESİL YEŞİL RESTORANLAR ÜZERİNE KURAMSAL BİR ARAŞTIRMA
(A THEORETICAL RESEARCH ON NEW GENERATION GREEN RESTAURANTS IN GREEN MARKETING )

Yazar : Nil VARAN    
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 32
Sayfa : 592-601
112    81


Özet
Günümüz tüketicileri iklim değişikliklerine daha duyarlı ve bilinçli yaklaşım göstererek pazarlamada farklı bir farkındalık alanı yaratmışlardır. Türkiye’de bazı restoranlar yeşil tüketim algısı ile hizmet vermeye çalışmaktadır. Tüketim beklentileri yeşil algısını uzun vadede pek çok ölçütler ile geliştirerek, restoranların yeşil tutumlarını iyileştirecektir. Bu çalışmanın içeriğinde yeşil tüketicinin kim olduğu, yeşil pazarlama karması; ürün, fiyat, dağıtım ve tutundurma faaliyetleri yeşil restoran kavramına entegre edilmiştir. İşletmeler tüketim anlayışında üretim faktörleri kısıtlı olmasına rağmen tüketici beklentilerini karşılamak durumundadırlar. Yeşil tüketicilerin varlığı ile doğal kaynaklardan, atıklardan ve maliyetlerden tasarruf sağlanacaktır. Böylece restoranlar da topluma karşı sorumluluklarını yerine getirmiş olacaklardır. Yeşil restoran birliklerinin çevreci restoran olmak için belirli ölçütleri gözden geçirilerek, çalışmada kuramsal yöntem izlenmiştir. Yeşil restoranlar yeşil tüketim beklentisi ile pazarlama alanında farklı bir tüketim tarzı yaratmaktadır. Ülkemizde yeşil tüketim bilinci kamu spotları, yeni kanuni düzenlemeler ile arttırılmalıdır. Yapılan tüketim için müşteride seçkin algısı yaratılarak yeşil restoranların vizyonu ‘’gelecek nesiller için daha çok yeşil tüketim’’ olmalıdır. Yeşil amblemler ile restoranlar tanımlanarak çalışanlarda da bu bilinç içselleştirilmelidir.

Anahtar Kelimeler
yeşil pazarlama, yeşil tüketici, yeşil restoran

Abstract
Today's consumers have created a different awareness area in marketing by displaying a more sensitive and conscious approach to climate change. The some restaurants in Turkey are working to provide to serve the perception of green consumerism. Consumption expectations will improve of green perception with many criterias in the long terms and the green attitudes of restaurants The content of this study is who is the green consumer and green marketing mix; product, price, placement and promotion activities are integrated into the green restaurant concept. Although the production factors are limited in the consumption concept, the consumers have to correspond the consumer expectations. With the presence of green consumers, natural resources, wastes and costs will be saved. Thus, restaurants will fulfill their social responsibilities. the theoretical method was followed to review specific criteria for green restaurant unions to become an green restaurant. Green restaurants create a different consumption style in marketing with the expectation of green consumption. Green consumption awareness in our country should be increased with new legal regulations and public service announcement. By creating an exclusive perception of the customer for consumption, the vision of green restaurants should be ‘’ more green consumption for future generations’’. This awareness should be internalized in employees. By identifying restaurants with green emblems.

Keywords
green marketing, green consumer, green restaurants

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri