Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


BATI AFRİKA’DA MODERNLEŞME SÜRECİNİN GÖSTERİLERİ VE PERSPEKTİFLERİ: TOGO’NUN ÖRNEĞİ
(MANIFESTATIONS AND PERSPECTIVES OF THE MODERNIZATION PROCESS IN WEST AFRICAN COUNTRIES: THE EXEMPLE OF TOGO )

Yazar : Abdou WAHABİ ABDOU    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 34
Sayfa : 556-571
86    60


Özet
Togo'nun politik ve sosyal tarihi çok uzun ve Togolular’ın hala yaşadığı sorunlar ve zorluklarla çevrilidir. Bu ayaklanmaların temeli, Batı ile on altıncı ve on yedinci yüzyıl arasındaki ilk temaslardan bu yana Afrika toplumlarına uygulanan (Batılı) küreselleşme sürecinde yatmaktadır. Günümüzde, bu süreçle ilgili güncel olayların ve sorunların analiz edilmesi yerindedir. Gerçekten de, tarihsel ve sosyolojik verileri analiz ederken, Togo toplumunun modernleşme sürecinin şiddetli ayaklanmalara neden olduğunu ve Batı tarafından bir sosyo-politik modelin dayatıldığının doğruladığını fark etmekteyiz. Bu ayaklanmalar, Afrika toplumlarındaki mevcut toplumsal değişimleri yansıtmaktadır. Sömürgecilik döneminden başlatılan modernleşme süreci, günümüzde Batılı ülkelerin yardımıyla askeri yönetim tarafından devam ettirmektedir. Mevcut durum gözlemlenmesiyle birleştirilen belgesel tarama, bu çalışmanın metodolojik çerçevesini oluşturmaktadır. Ayrıca sosyal bilimlerin genel yöntemleri de kullanılmaktadır. Bu çalışma, modernleşme sürecinin, geleneksel halkın sosyo-geleneksel düzenini bozduğunu ve nüfusa bu seçkinlerin kendisinin çok az kontrol sahibi olduğu bir Batı modernitesini dayatan yönetici bir elit yarattığını ortaya koymaktadır. Togo'nun politik ve sosyal tarihi çok uzun ve Togolular’ın hala yaşadığı sorunlar ve zorluklarla çevrilidir. Bu ayaklanmaların temeli, Batı ile on altıncı ve on yedinci yüzyıl arasındaki ilk temaslardan bu yana Afrika toplumlarına uygulanan (Batılı) küreselleşme sürecinde yatmaktadır. Günümüzde, bu süreçle ilgili güncel olayların ve sorunların analiz edilmesi yerindedir. Gerçekten de, tarihsel ve sosyolojik verileri analiz ederken, Togo toplumunun modernleşme sürecinin şiddetli ayaklanmalara neden olduğunu ve Batı tarafından bir sosyo-politik modelin dayatıldığının doğruladığını fark etmekteyiz. Bu ayaklanmalar, Afrika toplumlarındaki mevcut toplumsal değişimleri yansıtmaktadır. Sömürgecilik döneminden başlatılan modernleşme süreci, günümüzde Batılı ülkelerin yardımıyla askeri yönetim tarafından devam ettirmektedir. Mevcut durum gözlemlenmesiyle birleştirilen belgesel tarama, bu çalışmanın metodolojik çerçevesini oluşturmaktadır. Ayrıca sosyal bilimlerin genel yöntemleri de kullanılmaktadır. Bu çalışma, modernleşme sürecinin, geleneksel halkın sosyo-geleneksel düzenini bozduğunu ve nüfusa bu seçkinlerin kendisinin çok az kontrol sahibi olduğu bir Batı modernitesini dayatan yönetici bir elit yarattığını ortaya koymaktadır.

Anahtar Kelimeler
Bölgesellik, Modernleşme süreci, Küzey-güney bölünmesi, Sömürgecilik, Togo.

Abstract
The political and social history of Togo is characterized by obstacles and difficulties that the people still bear the aftermath. The basis of these upheavals lies in the process of (Western) modernization which is imposed to African societies since their first contacts with the West. Nowadays, it is pertinent to analyze current events and issues related to this process. Indeed, historical and sociological studies conclude that the process of modernization of Togolese society has caused profound upheavals and confirm the imposition of a socio-political model by the West. These upheavals reflect the current social changes in African societies. The documentary method combined with the observation of the current situation constitute the methodological framework of this study. Overall, this study concludes that the process of modernization has upset the socio-traditional order of Togolese society and has created a ruling elite that imposes to the population a Western modernity that this elite itself has little control over.

Keywords
Colonization, Modernisation process, North-south division, Regionalism, Togo.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri