Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


VAROLUŞÇULUĞUN TÜRKİYE'DEKİ İLK ETKİLERİ
(THE FIRST EFFECTS OF EXISTENTIALISM IN TURKEY )

Yazar : Emel KOÇ    
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 32
Sayfa : 794-816
68    97


Özet
Varoluşçuluk, derin doktrinel farklılıklara rağmen, öznel insan tecrübesi üzerine odaklanan geç XIX. ve XX.y.y. filozoflarının bazılarının çalışmalarını betimleyen bir terimdir. Varoluşçuluk, insan varoluş ve deneyimlerini anlamaya çalışan bir felsefi yaklaşımdır. O, bireylerin kendi seçimleri ve eylemlerinde özgür ve sorumlu oldukları varsayımına dayanır. Varoluşçuluk felsefi olduğu kadar edebi bir harekettir. Bu makale varoluşçuluğun Türk düşüncesine giriş koşullarını, özellikle varoluşçuluğun Türk felsefe ve edebiyatındaki etkileri üzerine odaklaşarak anlamak amacındadır.

Anahtar Kelimeler
Varoluşçuluk, Türk Düşüncesi, Türk Edebiyatı, Varoluşçuluğun Türkiye Serüveni.

Abstract
Existentialism is a term described the work of a number of late XIX. and XX.th century philosophers who, despite profound doctrinal differences, focused on subjective human experience. It is a philosophical approach to understanding human existence and experiences. It is based on the assumption that individuals are free and responsible for their own choices and actions. Existentialism is as much as literary movement as a philosophical one. This paper aims to the understanding of the conditions in which the existentialism was introduced into Turkish thought with a particularly focus on the influence of existentialism on Turkish philosophy and literature.

Keywords
Existentialism, Turkish Philosophy, Turkish Literature, The Adventure of Existentialism in Turkey.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Nisan ayında yayımlanacak 36. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews

  OCAK 2018

  Dergimizin yayın periyodu değişmiştir bundan sonraki süreçte aylık olarak yayın hayatına devam edecektir.   Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri