Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


VAROLUŞÇULUĞUN TÜRKİYE'DEKİ İLK ETKİLERİ
(THE FIRST EFFECTS OF EXISTENTIALISM IN TURKEY )

Yazar : Emel KOÇ    
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 32
Sayfa : 794-816
133    181


Özet
Varoluşçuluk, derin doktrinel farklılıklara rağmen, öznel insan tecrübesi üzerine odaklanan geç XIX. ve XX.y.y. filozoflarının bazılarının çalışmalarını betimleyen bir terimdir. Varoluşçuluk, insan varoluş ve deneyimlerini anlamaya çalışan bir felsefi yaklaşımdır. O, bireylerin kendi seçimleri ve eylemlerinde özgür ve sorumlu oldukları varsayımına dayanır. Varoluşçuluk felsefi olduğu kadar edebi bir harekettir. Bu makale varoluşçuluğun Türk düşüncesine giriş koşullarını, özellikle varoluşçuluğun Türk felsefe ve edebiyatındaki etkileri üzerine odaklaşarak anlamak amacındadır.

Anahtar Kelimeler
Varoluşçuluk, Türk Düşüncesi, Türk Edebiyatı, Varoluşçuluğun Türkiye Serüveni.

Abstract
Existentialism is a term described the work of a number of late XIX. and XX.th century philosophers who, despite profound doctrinal differences, focused on subjective human experience. It is a philosophical approach to understanding human existence and experiences. It is based on the assumption that individuals are free and responsible for their own choices and actions. Existentialism is as much as literary movement as a philosophical one. This paper aims to the understanding of the conditions in which the existentialism was introduced into Turkish thought with a particularly focus on the influence of existentialism on Turkish philosophy and literature.

Keywords
Existentialism, Turkish Philosophy, Turkish Literature, The Adventure of Existentialism in Turkey.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri